Mesajı Okuyun
Old 21-11-2009, 20:52   #49
avukatneşe

Varsayılan girmek ya da girmemek!işte bütün mesele burada:))))

Herkese merhaba,bu forum konusunu yeni gördüm ve bundan 4 yıl önce haciz mahallinde uğradığım bir saldırı aklıma geldi.Borçlu,haciz mahalllinde bulunamayacağımı ve dışarı çıkmamı istemişti ve ben de görevimi ifa ettiğimi,çıkmayacağımı söylemiştim,sonra da borçlunun saldırısına uğramıştım.Gerçi borçlu yargılandı ve ceza aldı ama kafamda hep borçlunun böyle bir sonuca nasıl vardığını hep sorguladım.Alacaklı vekili olarak müvekkilimizin menfaatlerini korumak,gerektiğinde muhafaza talep etmek,gerektiğinde istihkak iddiasına karşı müvekkilimizin haklarını savunmak için haciz mahallinde bulunmamız gerektiği bence yeterince açıktır,bunun kanun hükmü ile de düzenlenmesine gerek yoktur.Bir de;haciz işlemi borçluyu küçük düşürmeye yönelik bir işlem olmadığı;yasa ile düzenlenen bir icra muamelesi olduğu için işlemi yapan icra memurunun ya da işlemin yapılmasını talep eden alacaklı vekili avukatın bu gerekçe ile suçlanmasını hukuki değeri bulunan bir yorum olarak görmüyorum.Neticeten;küçük düşmek istemeyenin de borcunu ödemesi gerekir diyorum.