Mesajı Okuyun
Old 07-10-2006, 13:59   #3
Adilyaşam

Değerli arkadaşlarım bu haberi okuyunca bir yargıç ve en önemlisi insan olarak üzüldüm gerçekten. ama burada şunu da belirtmek istiyorum. ben 15 yıllık yargıcım inanın davaların uzaması çok büyük oranda mahkeme dışı nedenlerden kaynaklanmaktadır. bulunduğum yerdeki davalar yönünden şunu söyleyebilirim %90 oranında belki de daha çok özellikle ceza davalaranda; tanıkların, mağdur ve müştekilerin aynı zamanda sanıkların bulunmamasından davalar uzamaktadır. yine rapor alınması ve diğer nedenlerle de davalar uzamaktadır. büyük şehirlerde mahkemelerin iş yoğunluğu öyle çok ki mahkeme ve yargıç bu davaları bitirmek için en seri yöntemi uygulamak zorunda kalıyor. bu davada da belki yargıç mağdurun hasta olduğunun bile farkına varmamıştır. rapor almak için en seri yolu denemiştir. aslında mahkemelerin çok sorunları bulunmaktadır. yeterli ve yetişmiş personul sorunu artık dayanılmaz aşamadadır. iki sözcüğü bir araya getiremeyen zabıt katipleriyle çalışmanın ne demek olduğunu size anlatamam anlatmak için bizim yerimizde bir ay bulunmanız yeterlidir. binlerce ciddi dava arasında yargıçlar yetersiz ekipman ve personel arasında sıkışmış durumdadır. bir de olaya bu açıdan bakılması gerektiğini düşünüyorum ve yargı teşkilatının sorunlarının çözülmesi için çok yapılması gereken şey olduğu bilinciyle sorunlara bakılması gerekir. saygılarımla