Mesajı Okuyun
Old 12-11-2009, 16:35   #1
kapbana

Varsayılan zorunlu mali sorumluluk sigortası-çok çok acil!!!

Merhabalar,
Elimde çok acil cevap bulmam gereken bir dosya var.

Aracı hem kaskolu hem de ZMSSlı olan A şahsı ile ZMSSlı araç sahibi B şahsı kaza yapıyorlar. Gelen ekspertiz A şahsına aracın kaskosundan para alabileceğini tavsiye ediyor ve sanki onun talebi imiş gibi A şahsının beyanı olarak tutanağa aracı bulunduğu yer olan yurtdışında yaptırmak istediği şeklinde rapora geçiriyor. Durumu sonradan anlayan A şahsı aslında kaskodan karşılamak istemiyor; karşı tarafın sigortasına ya da kendi sigortasına başvuruyor. bu sefer de aracın yeniden ekspertiz raporunun düzenlenmesi için aracın belli bir adreste hazır bulundurulması ve bu adresin hasar hattına bildirilmesi isteniyor. 2 yıllık süre henüz dolmuş değil ancak aracın yurtdışından getirilmesi su an için imkansız; zira hasar ciddi bir hasar değil. A şahsı onun yerine aracını yurtdışındaki servisisnden tespit mahiyetinde hasarlarının bir cıktısını düzenletiyor.

Şimdi yukarıdaki durumu izah eden bir dileçe hazırlayıp mahkemeye sunsak ve aracın yurtdışından gelince rapor tanzimi için hazır bulundurulacak bir yer belirleme amaclı bir karar cıkarılmasını istesek? Acacağımız dava türü ne olabilir? tespit isteyemiyoruz cunku arac yurtdısında; hasar bildirimi önceden yapılmış ama yeniden ekspertiz alınmasına sıcak bakan sigorta sirketine aracı hazır bulunduramadığımız için zamanasımını da düşündüğümüzde hak kaybı ihtimalimiz var. Ben mutlaka hakimin müdahalesini istemek istiyorum ancak acacağımız davanın türü ve talebimizin ve diğer sunmamaız gereken evrak; vsnin ne olduğu hakkında düşünce ve tecrübelerinize ihtiyacım var.

Cok acele cevaplarınızı bekliyorum.