Mesajı Okuyun
Old 01-10-2009, 16:24   #4
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan vkguzel
Tesis ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla başlatılan takip neticesinde satışa çıkarılmış. Ayrıca malı satılacak olan biziz, bir de icra müdürüne gidip düzeltme talep etmemiz abes olur.

Amacım satışı durdurup müvekkillerime zaman kazandırmak....

Merhabalar;

İlk mesajınız ile ikinci mesajınız arasındaki niyet farkından dolayı iki farklı cevap vereceğim:

1 - Gayrimenkul satış ilanı, İPÇ dosyasındaki kıymet takdir raporu esas alınarak hazırlanır. Tesiste bulunan makinelerin yazılmamış olması, değerine de doğrudan etki etmiş ise (anılmadığı halde kıymetine yaptığı etki dikkate de alınmış olabilir) kıymet takdir raporunun sıhhatini etkileyen bir durumdur.

Satışa esas olan kıymet takdir raporu da size veya müvekkillerinize tebliğ edilmiştir ki bu husus kıymet takdirine itiraz davasına konusu edilebilirdi.

Kıymet takdirine itiraz edilmemiş veya edilmiş de kesinleşmiş ise yapacak pek bir şey olmadığını düşünüyorum. Bunun dışında, satışın gerçekleşmesi halinde ihalenin feshi davasına konu edilip edilemeyeceği düşünülmelidir.

2 - Müvekkillerinize zaman kazandırmak niyetinde iseniz ve zaman kazanmadaki amaç taşınmazın haricen daha yüksek fiyata satılması suretiyle dosya borcunun ödenmesi ve tesisin düşük fiyata satılmasını engellemek ise bunu alacaklı vekili ile paylaşmanızda fayda vardır diye düşünüyorum. Bizler meslektaşlar olarak bu tür konuları birbirimizle diyalog halinde çözmeye özen göstermeliyiz. Satışı, alacaklı vekili kendisi de düşürebilir, daha sonra borçlu taraf anlaşmaya riayet etmezse yeniden satış isteyebilir (Elbetteki bunlar benim kişisel görüşlerimdir, katılmayabilirsiniz)

Saygılarımla...