Mesajı Okuyun
Old 16-08-2009, 14:05   #1
Konuk

Varsayılan Birikmiş Nafaka Nasıl Alınır?

Merhaba,08.08.2008'de bulunduğum ilde eşime boşanma davası açtım(çekişmeli).Benden 10 gün sonrada o bana dava açmış bulunduğu ilde(evliyken beraber yaşadığımız il)2008 11. ayda burada ilk duruşma gerçekleşti,ben davaların birleştirilmesini talep ettim,onlar kendi açtıkları ilde olmasını istediler vs.Hakim 5 yaşındaki kızıma ve bana 150 şerden 300 lira olmak üzere tedbir nafakası bağladı.1 Yıl kendi açtığım davanın duruşmalarına gittim geldim.Buarada uygun görülen nafakayı alabilmek için eşimin ödeme yapmasını beklemedim,icraya verdim(memurdur kendisi)Burada yapılan son duruşmada hakim değişti yeni hakim takipsizlikten davayı eşimin açtığı ile verdi.Eylül 2009 da oraya gideceğim,buradaki dosyada gidecek.Bizim şahit ifadeleri felan tamam ama daha bir kelam konuşmadık,hiçbir duruşmada biraraya gelmedik,sanırım dava artık karar aşamasında.Gelgelelim ilk nafakayı ben daha temmuz 2009 da alabildim.Şimdi bildiğim kadarıyla bağlanan nafaka alacağı benim davayı açtığım tarihten itibaren geçerliymiş,şudurumda içerde benim 11-12 aylık kadar birikmiş param var.Ben kasımda nafaka bağlandıktan sonra açtığım icrada maaşının 4 de 1 ini talep etmiştim..Hani bana bağlanan 300 ama maaşının 4 de 1 i de 400 lira felansa içerde biriken parada yavaş yavaş alınmış olur diye.Lakin bana sadece 300 lira yatmış.
Şimdi ben o biriken parayı nasıl talep edicem yada nasıl tahsil edicem,onun için ayrı bir icra açtırıp evine eşyelerına hacizmi koyduracağım?(ben evden ayrılırken 1 valiz ve kızımı aldım,hiçbir eşya almadım)Dava yaklaşıyor şayet bu son duruşma olurda biz boşanırsak belki bazı şeyleri yapmaktan mahrum kalabilirim,geç kalmış olabilirim.Uygun zaman ne zamandır,İçerde gerçekten biriken nafaka sözkonusu ise yapmam gereken nedir?