Mesajı Okuyun
Old 16-08-2009, 10:20   #8
alphukuk

Alıntı:
Yazan Noyan Yiğit
İşlerin azalması ve işlerin belli büroların elinde toplanması nedeniyle az sayıda avukatın işi iyi iken birçok meslektaşımız iş sıkıntısı, dolayısı ile maddi sıkıntı çekmektedir. Bundan mıdır bilemiyorum. Teşhisi koymakta zorlanıyorum. Geçtiğimiz günlerde benim 2 takibime karşı sadece avukatlık ücreti almak amacıyla ödeme emrinin iptali davası açmıştı bir meslektaşım. Garibime gitti.Bunu paylaşmış idim sitede.
Bugün de başka bir arkadaşım bana başka bir şey anlattı. Bu uygulamalar mesleğin değerini düşürüyor gibime geliyor. Avukatlar artık hergün bi değişik uygulama içine giriyorlar. Bu iş sıkıntısından mıdır yoksa bu bir ahkaki zaaf mıdır isimlendiremiyorum. Lütfen siz ismini koyun.
Avukat arkadaş bir vatandaş hakkında değişik zamanlarda 3 icra takibi yapıyor. Borçlunun maaşına haciz koyduruyor. Borçlunun maaşından kesinti yapılmaya başlanıyor.(bu SGY.sındaki değişiklikten önce olan bir durum)
Borçlu vatantaş şimdi bir avukata müracaat ediyor. Avukat borçlunun maaşındaki haczi icra hakimliğine yaptığı başvuru ile kaldırdıyor. İcra Hakimliği evrak üzerinde karar veriyor ve her başvuru için 3 adet 15 TL. masraf oluyor.
Benim ve bunu bana yana yıkıla anlatan avukat arkadaşın garibine giden mesele 3 tane 15 tl. tek dosya ile icra takibi yapılabilecekken veya takip bile yapılmadan avukat arkadaşa söylendiğinde bu ödeme icraya bile verilmeden ödenebilecekken; avukat arkadaş bunu 3 ayrı dosya ile icraya veriyor.
Bu tamamen meslektaşı kötü durumda bırakacak bir davranış. Hadi icra takibi yaptın, bari tek takip yap. Bunu 3 tane ayrı takip yapıp 3 tane avukatlık ücreti almak bana ahlaki gelmedi. Ne dersiniz bilemiyorum.

Bende aynı nitelikli bir olayla karşılaştım.meslektaşımız alacaklısı-borçlusu aynı 3 ayrı dosyadan maaştan haciz kaldırma kararı almıştı.meslektaşımıza ulaşarak 3X160 tl vek ücretini hemen banka hesabına gönderebileceğimizi söylememize rağmen gelen cevap ''icraya koyarsam her birinden 160 şar lira daha kazanacağım '' şeklinde idi.Meblağı konutta ödemeli göndermek suretiyle meseleyi çözdük.Saygılar