Mesajı Okuyun
Old 31-07-2009, 23:07   #3
Av.MB

Geçen gün eşim ve abimle hızlı bir şekilde vapura yetişmek için yürürken 2 sivil polis doğrudan beni göstererk polis kimliklerini göstererek kimlik istediler. Ben avukatız dedim, üçünüzmü dediler. Hayır eşim ve ben, bu da abim dedim. O avukat değilse bakalım abinmi diye tekrar kimlikleri kontrol ettiler. Vapura çok az zaman kalmıştı ve onlarla tartışacak zamanımız yoktu ve yolumuza devam ettik. Ancak bu durum kafamı karıştırdı ve eve gelince araştırmaya başladım. Bir kere doğrudan size kimlik sorulabilmesi için bunun makul bir gerekçesi olması gerekir. Beyoğlunda yürürken orada bir sürü kılıksız, tinerci vs. varken bize kimlik sorulması ve avukat olduğumuz halde ısrar edilmesi normal kimlik sorma değildi. Bu durumda kimlik gösterdikten sonra yapılan işlemin zapta geçiilmesi istenecek ve zaptın bir sureti alınacak. Zira yapılan işlem hem sizi işinizden alıkoymakta hem de o anda diğer kişilerin gözünde küçük düşürmektedir. Durdurma ve aramanın makul olmaması durumunda şikayet ve dava hakkınızı kullanabilirsiniz. Ben genel güvenliğin sağlanması için polisin dikkatli ve çalışkan olmasına taraftarım. Ama bu iş yapılırken özgürlüklerin kısıtlanmaması gerekir. Son günlerdeki tartışma , "güvenlikmi özgürlükmü" nün cevabı olarak özgür ve güvenli bir ortam diyorum.