Mesajı Okuyun
Old 16-06-2009, 16:51   #7
Av. Asena

Alıntı:
Yazan semr
Peki yanında staj yaptığımız avukatın değil bir başkasının duruşmasına yetki belgesi ve daha sonra onur belgesi verilmeden girildiği takdirde bunun bir yaptırımı var mıdır.Saygılar

Hukuksal bir yaptırımı yok diye biliyorum. Ancak yaptırım olarak bağlı bulunulan baroya şikayeti önerebilirim. Hem kendisi yanında staj yapmayan stajyer avukatı duruşmaya soktuğu için hem de staj yapan avukat arkadaşın yetkisi olmamasına rağmen duruşmaya girdiği için.

Meslektaşımı şikayet etmek hoş değil ancak uyulması gerekli kurallar sabit. Sonradan tamamlanabilecek evrak var ise şikayetinizi yaparken bunu da dikkate alın. Zira vekaletname, yetki belgesi, olur belgesi tamamlanabilecek evraklardandır.

Benim başıma gelen bir olayda, stajyer avukat arkadaşın stajı bitmişti, ruhsatını bekliyordu. Ve olur belgesi sunarak duruşmaya girmişti. Bunu celse sonrasında öğrendim ve stajın sonlanmış olduğu tarih itibariyle stajyer avukata tanınan hak ve yetkilerden yararlanamayacğını, bu nedenle de şikayetçi olacağımı söyledim. Ancak şikayet etmemiştim. Stajı ile ilgili sorun yaşamasını istememiştim.