Mesajı Okuyun
Old 07-06-2009, 14:18   #11
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan aynur2075
Avukatlık büromu yeni açtım, tecrübeli meslektaşların tahmin ettikleri gibi şimdilik boş vaktim oluyor. Bu boş vakitlerimde bilgimi arttırmak istediğimden bu hususta nasıl bir yol takip etmek lazım diye çok kafa yordum, doğru yol nedir ne değildir diye düşünüyorum ; kitaplara dalmak mı (ki hukuk çok geniş bir alan , çok fazla kitap var, ayrıca yeni olduğumuz için alan seçme şansımız da olmuyor, her şeyi bilmek zorunda gibi hissediyoruz. ) , Yargıtay kararlarını okumak mı? Bu aşamada yapılması gerekenler nelerdir tecrübelerinizi paylaşırsanız gerçekten çok sevinirim.

En güzeli somut dava dosyaları üzerine çalışmak...Yeni açılan bir büroda dosya sayısının çok çalışmaya ihtiyaç duyurmayacağı bilgisinden hareketle, size çok somut bir önerim var:

THS deki meslektaşların soruları bölümüne yoğunlaşın. Forum sorularını yanıtlayın. Yanıtlamadan önce, bilgisayarınızda hem mevzuat, hem de içtihat programı açık olsun. Yanıtlamak istediğiniz soruyla ilgili çok sayıda içtihadı inceleyin, madde metniyle içtihadın uyumluluğunu inceleyin. 2 ay-3 ay-5 ay sonra, pek çok konuda Yargıtay uygulamasına, somut olaylarda aranan kriterlerin neler olduğu bilgisine, uygulamanın yasayla uyumlu olup olmadığına dek, farkına varmadan vakıf olursunuz. Üstelik kendinizi geliştirirken, sorularını yanıtladığınız meslektaşlara da yardım etmiş olursunuz.

Ve sonra farkedersiniz ki, yeni büronuz eskiyip zaman içinde davalarınız çoğalırken, hem onlarla uğraşıp hem de THS de vakit geçirmekteyken, giderek siz farkına bile varmadan dava ya da cevap dilekçeleriniz , verilmesi gereken ilam hükümlerine, yanlış kararlarda ise Yargıtay bozma içeriklerine benzemeye başlar. Yasa maddesiyle uygulama tutarsızsa, yahut yasa olması gerektiği gibi değil yahut eksikse, muhalefet şerhlerinizi ve dipnotlarınızı dahi koyarsınız!

Elbette hiç bir zaman iyi avukatım da diyemezsiniz, dememelisiniz. Bir gün bir temyiz süresini kaçırabilir, yanlış anımsayabilir, 10 davanın 9 unu kazanırken bir anda meslekten de olabilirsiniz! Sadece şu bilgiyi hatırda tutmakta fayda var: İyi avukat dikkatli, tedbirli, tertipli, düzenli, yenilikleri izleyen, okumayı unutmayan, ilgili, dikkati uyanık, zihni berrak ve en önemlisi de adaletli olmalıdır. Bu bilgiler mesleğin başından sonuna, daima cebinizde kalmalı.

Başarılar!