Mesajı Okuyun
Old 29-04-2009, 22:55   #3
av.Cansu YILMAZ

Varsayılan Süresiz kat karşılığı inşaat sözleşmesi

Sevgili meslektaşlarım,içinden çıkamadığım bir hususta görüşlerinize ihtiyacım var;
Müvekkilimin annesi, kendi ve velayeti altındaki çocukları adına eşinin ilk çocukları ile birlikte malik olduğu taşınmazda hissedarlardan biri ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalıyo. Sözleşme noterde yapılıyo ve tapuya şerh ediliyo. Sözleşmede sadece bu sözleşme karşılığı 50 daire verileceği belirtiliyo. inşaata başlama ve inşaatı bitirme süresi belirlenmemiş ,cezai herhangi bir şartta öngörülmemiş. Sözleşme 1996 tarihli.Ancak müteahhit halen inşaatı bitirmemiş durumda. Müvekkilim 5 yıl önce müteaahite bir ihtar gönderiyo ve 2 yıl içerisinde inşaatı tamamlamazsa sözleşmeyi fesih edeceğini ihtar ediyo.Ancak o zamandan beri müteaahit herhangi bir işlem yapmadığı gibi tamamlanmış apartmanlardan birinde kendi oturuyo, bazı dairelerde de yaklaşık 3 yıldır hissedarlardan bazıları oturuyo.Müvekkilim bu taşınmazda hisse sahibi olmasına hiçbir şekilde taşınmazdan yararlanamıyo.Yaklaşık 2 haftadır ne yapabileceğim konusunda araştırma yapıyorum ancak net bir fikre ulaşamadım.Konuyu özetlemeye çalıştım,acele yanıtlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler