Mesajı Okuyun
Old 15-04-2009, 22:56   #1
Av. İlhan SALBAŞ

Varsayılan Usulsüz tebligat yargılamanın yenilenmesi temyiz

Karşılıksız çek keşide etmek suçundan iki ayrı dosya da sanık vekiliyim. 1. Dosya çek keşidecisi şirket. Ceza mahkemesi , muhattap bankanın bildirdiği adrese gönderilen tebligat bila tebliğ edilmesi üzerine T.K. 35. m. göre tebligat yaparak daha sonra kararı aynı şekilde tebliğ ederek kesinleştirmiştir. Ancak, keşideci şirketin adresi değiştiğinden ve ticaret siciline bildirilerek , ilan edildiği halde, ticaret sicilden adres sorulmadan eski adrese tebligat gönderildiğinden, mahkemeye temyiz dilekçesi vermek üzereydim ki, hakim havale sırasında, yargılamanın yenilemesi talep et, şeklinde beyan etmesi üzerine , yargılamanın yenilenmesi talep ettim. Müvekkil tahliye oldu, ancak 15 gün sonra yargılamanın yenilenmesi talebim , reddedildi yeniden ilam infaza verildi. Yargılamanın yenilenmesi talebimin reddine ilişkin karara 7 günlük itiraz süresi olduğu yazılı. Asliye ceza mahkemesinde iki hakim var. Yasa gereği diğer hakim karar verdi. Şimdi temyiz süresini kaçırdım mı düşüncesindeyim.
2. Olayda duruşma günü usulüne uygun tebliğ edildikten sonra müvekkil tutuklandığından ve mahkumiyet kararı müvekkil cezaevinde iken işyerine tebliğ edilerek kesinleştirildiğinden bu kez yine yargılamanın yenilenmesi mi temyiz nedeni mi olduğu hususunda tereddütlerim var. Yardımlarınız için teşekkürler