Mesajı Okuyun
Old 05-03-2009, 13:14   #17
gulsarihan

Varsayılan İcra müdürünün işlemi hatalımıdır

Herkese Selam,
dünkü soruma (usulsüz tebligatla ilgili)gösterdiğiniz ilgiden ötürü teekkür ederim.Fakat bugün postaneye gidip tebligat parçasında yazan asıl metni görünce çok şaşırdım.Ne yapacağımı bilemiyorum.
Tebligatta aynen şöyle yazıyor:Muhatabın gösterilen adresine gelindi.Adreste tebliğe caiz kimse bulunamadığından alıcının işe gittiği komşusu x'in sözlü beyanından anlaşılmış olup evrak y muhtarlığına teslim edilmiştir.2 no lu ilmuhaber kağıdı kapıya yapıştırılmıştır.Komşu x e haber verilmiştir.x imzadan imtina etmiştir.Postacı imzası.
Bu durumda tebligat geçerli ve 31.10.08 de kapıya yapıştırılmış.7 günlük süre de itiraz edemedim.İcra dairesine 13.11.08 de gidip gecikmiş itiraz yapacaktım aslında ama icra memuru tebligatı inceledi süreniz geçmemiş 15 günlük ek süreniz var deyince ben bu doğrultuda itiraz sürem geçmediğinden alacaklı vekilinin haciz talebinin maddi hata neneniyle (süre geçmeden haciz kararı verildiğinden)kaldırılmasını talep ettim.14.11 dede borca itirazımı yaptım.Sanıyorum icra müdürü komşuyla tebligat yapılacak kimseyi karıştırıdı.Tebligat yapılacak kimse alıcının muvakkaten başka yere gittiğini söyler ve imzadan imtina ederse 15 günlük süre uygulanır diye biliyorum Ama tebligat parçası silik olduğundan icra müdürü de bu konu da hataya düşmüş olabilir.İcra müdürü İmtina varsa 15 günlük süreyi uygularız dedi.Şimdi icra mahkemesi postane müdürlüğünden gelen tebligat parçası yazısını görecek ve itirazın süresinde olmadığından icra dairesinin de ek süre verme işleminin hatalı olduğunu aslında borcun kesinleştiğine karar verecek meblağ da oldukça yüksek.Ne yapabilirim.Komşu ile görüştüğümde böyle bir tebligatdan haberi olmadığını isme bakılıp yazıldığını sözlü beyan vermediğini söylüyor.Bu nedenle usulsüz tebligat var deyip icra mahkemesine başvurabilirmiyim.Ya da aynı icra dairesinde dile getirebilirmiyim yoksa usulsüz tebligattan ayrı bir dava açıp bekletici mesele mi sayılmalı.Ya da icra müdürünün işlemini şikayet mi etmeliyim.Gecikmiş itiraz yapabilecekken farklı şekilde yönlendirildiğim için lütfen değerl, bilgilerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.