Mesajı Okuyun
Old 14-02-2009, 21:16   #6
üye14072

değerli meslektaşlarım,
infaz hukukumuz bitmeyen miktarda su alabilen bir plav gibidir.
aşağıdaki fikirlerime gülmeniz halinde sizi neşelendirdiğim için mutlu olurum.

ama lütfedip eleştirdiğiniz takdirde daha da mutlu olurum.

şöyleki

vatandaş bir suç işliyor ve 15 yıl ağır hapse mahkum oluyor

devletim 4616 sayılı yasayı çıkartıyor ve 10 yılını sildim ama uslu dur diyor
eğer bu suç ile AYNI CİNS bir suç daha işlersen gözünün yaşına bakmam tekrar cezanı çekersin diyor.

peki AYNI CİNS ne demek
eski TCK 86 bunu açıklıyor ve adam öldürme ile haksız fiili aynı cins kabul ediyor (elimdeki olayda böyle birinci öldürme ikinci yaralama)

derken efendim devletim yepyeni bir kanun ile karşımıza çıkıyor
yeni CGTİK
bunda da diyorki
eğer şartla salıvermişsem ve sen hapis cezasını gerektiren kasıtlı bir suç işlersen şartla salıvermeyi geri alırım diyor.

şimdi
devletimin hangi yasası uygulanacak,
4616 daha lehte hüküm ifade ettiği için tercih edilmelidir. çünkü bu yasa sadece hapis cezası gerektiren bir kasti suç aramıyor AYNI CİNS bir suç işlenmesi gereğini belirtiyor.

yasayı bulduk.
peki 1nci ve 2nci suç AYNI CİNS mi
ESKİ TCK 86 ya bakamayız
neden bakamayız
yürürlükten kalkmış,
yeni yasada benzer hüküm yok
peki TCK Yürürlük kanununun YOLLAMALAR başlıklı 3ncü maddesi eldeki vakaya eski TCK 86 nın tatbik edilmesine imkan verir mi
hayır vermez
bu madde (TCKUK m3) mevzuatın TCK ya yaptığı atıfları yeni TCK ya yönlendirmeye çalışmış. (başarısız bir tedvindir ayrı konu) gerekirse eski yasaya bak ve uygula dememiş
o halde eski yasanın 86 uygulayamayız ve böylece AYNI CİNS kelimelerinin manası kalmaz ölü hüküm haline gelir

böylece, ulaştığımız sonuç,
hiç bir suç bir diğeri ile AYNI CİNS kavramı içerisine sokulamaz.
esasen yapılması gereken fasıl bölüm kısım veya madde gibi yasal kavramları kullanmıktır ama yasa yapanlarda insan

sonuç olarak,

birinci ve ikinci suç aynı ise, şartla salıverme geri alınabilir
aksi takdirde alınamaz

saygılar sevgiler
avukat mehmet emin öztürk kocaeli barosu