Mesajı Okuyun
Old 08-06-2006, 19:36   #1
Av.Suat Ergin

Varsayılan çifte sigorta

Sayın katılımcılar,

Bilindiği üzere sosyal güvenlik sistemimizde çifte sigortalılık mümkün değildir. Bu konuda birçok yargıtay kararı mevcuttur. Bu kararlardan bazıları önceden başlayıp devam edegelen sosyal güvenlik kurumuna öncelik tanınmasını hüküm altına alırken, bazıları da baskın olan sosyal güvenlik kurumuna öncelik tanımaktadır. Örneğin bir kişi önce S.S.K'ya tabi bir işte çalışıyorsa ve daha sonra bir limited şirketi ortağı olması nedeniyle Bağ-Kur'a üye olmak zorunda kalıyorsa çakışan sosyal güvenlik kurumları nedeniyle öncelik S.S.K ya tanınmaktadır.( ya da tam tersi durum sözkonusudur)Böyle bir çok yargıtay kararı buldum.

Ancak, Yargıtay çifte sigortalılığın mümkün olamayacağını hüküm altına alırken ikinci sosyal güvenlik kurumuna ödenen primlerin akibetini sorgulamamıştır. Ya da ben buna uygun bir karar bulamadım.

Sorum şudur:

Bir şekilde iki sosyal güvenlik kurumuna prim ödeyen kişi, gereksiz yere ikinci sosyal güvenlik kurumuna ödediği primleri iade alabilir mi? Bu konuda pratikte tecrübe yaşayan veya elinde karar olan meslektaşlarım yardımcı olursa sevinirim.

Saygılarımla