Mesajı Okuyun
Old 02-01-2009, 09:18   #24
Av.EErdem

Benim başvurumu muhasebeci yaptı ve kasım ayında prim ödedim. Aralık ayında ise 2 aylık prim borcu ödedim, muhasebecinin dediğine göre artık primler ay sonunda değil ay başlarında ve o ay için tahakkuk edecekmiş, yani aralık ayında kasım ve aralık için prim alındı. Prim ödemek alıştığım bir şeydi ve gocunmadım ama ağırıma giden kurumun hazırladığı taahhütnameyi imzalamak oldu. Çünkü; gelir beyanımız ve ödemek istediğimiz primin gerçek gelirimizi ve dolayısıyla ödememiz gereken prim miktarını karşılamaması halinde cezai sorumluluğu, aradaki farkı ve faizini ödemeyi taahhüt etmiş oluyoruz o belge ile. Sosyal güvenlik yasasının,bu ülkede en azından ben ve çevremdeki meslektaşlarım üzerinde sosyal güvensizlik yaratması ne acı. Sanki korumuyor, yarınlarımızı güvence altına almıyor, bugünü ve yakın geleceği karanlığa boğuyor. Elden ayaktan düşene kadar çalışıp, sonra kaç kuruş emeklilik aylığı alacağımızı dahi kestiremeden, kazandığımız paradan KDV, stopaj, gelir vergisi çıktıktan sonra kalanı her an ''sen alt seviyeden ödeyemezsin , benim belirlediğim limitten ödeyeceksin'' diyebilecek olan bağkura da paylaştırıp, hala yaptığımız işten keyif almamız mümkün mü? İşimi çok seviyorum ama, son yıllarda özellikle avukatları çok zorlayan ve sanki hedef alan düzenlemelerin yapıldığı bu ülkede işimi yapmaktan keyif almıyorum. Kendimi, geleceğimi, mesleğimi güvence altına alınmış hisssetmiyorum.