Mesajı Okuyun
Old 05-11-2008, 15:03   #36
AV.HANİFE

Alıntı:
Yazan ahmetyılmaz
Sayın Meslektaşlarım yazdıklarınızı okuduğumda size hak vermemek mümkün değil...Peki AİHM dışında vatandaş açısından mağduriyetinin giderilmesi için yapılabilecek bir hukuki işlem yokmudur. Kurumlara şikayet dilekçesi vermenin dışında...Saygılar
Aslında yapılabilecek işlem daha önceki meslektaşların dediği üzere Belediyeye başvurarak ; uzun zaman geçmesine rağmen kamulaştırma işleminin yapılmadığı,bunun mağduriyete neden oldğu gerekçesi ile plan değişikliği talebidir.Tabi bu durumda belediye ilgili kuruluştan MEB gibi görüşünü sormak zorunda.( Görüş sormadan belediyenin yapacağı bir imar değişikliğine bu sefer kamulaştırma yapması gereken kurum dava açabiliyor.) Eğer kurum olumsuz görüş bildirir ise belediye talebi reddedecektir. Belediyenin imar değişikliğine red işlemine karşı iptal davası açılabileceğini zaten tüm meslektaşlar kabul etti.Ben burada farklı olarak sadece şunu düşünüyorum. (Tabi denenebileceği kanaatindeyim.) Kamulaştırmayı yapacak kurum aleyhine olayımızda ( MEB dolayısıyla Valilik ) mülkiyetini kullanma hakkı ; idarenin geç veya hiç işlemeyen hizmeti ( kamulaştırma hizmeti )nedeniyle engellendiği ve idarenin keyfi davaranışı nedeni ile maddi zarara seebiyet verdiği gerekçesi ile idare Mahkemesinde tam yargı ,tazminat davası açabileceği hususudur.Zaten olaki red kararı verilir ve Yüksek Mahkeme de onar ise yine sonuçta iş AİHM ye kalıyor.Eğer benim davamda husumet doğru olarak MEB e yöneltilip dava açılmış olsa idi bu yolun sonunda nasıl karar çıkacağını görebilecektik.Fakat mülk sahipleri avukatlarını azlettikleri için bu işin devamını göremedik.Ama ben hala daha tam yargı davası açılabileceği kanaatindeyim.Zaten işin pratiği noktasında bakınca taaa 20 önceden okul yeri ayırmanın mantığı olduğunu da sanmıyorum.Çünkü kurumlar nasılsa istediğiman 3 kuruşa kamulaştıracağım yer var deyip parası varsa de kamulaştırma yapmıyor.Vatandaşın yerini, değerine bakmasızın 3 kuruşa kapatmaya çalışıyor.Oysa eğer ki lehine yer ayrılan kurumun ( MEB gibi ) parası olduğunda zaten istediği yeri satın alma suretiyle imar planında rahatlıkla değişşiklik yaptırabilecek konumda ve kamu gücüne sahiptir.Bu nedenle doğmamış ve doğacağı da büyük ihtimalle meçhul olan çocuğa d..biçer gibi yıllar öncesinden vatandaşın yerinin ilerde bir gün nasılsa parası ödenir düşüncesiyle imar uygulamalarında çeşitli amaçlara tahsis edilmesi ve vatandaşın mağdur edilmesinin idarenin kanuniliği,sosyal hukuk devleti,gibi teoride kalan ilkelere uygun olmadığını üzülerek hep birlikte görüyoruz.Umarım yapılacak bir maddelik yasa değişikliği ile kurum istediği yerin parasını peşin yatırdığı takdirde ihtiyacı için o alan imar da kendisine ayrılır.Aksi takdirde talebi reddolur.Yani para peşin kırmızı meşin.Sadece kamulaştırmadan sonra imar değişikliği yahpılabilse ülkemde ne çok insan mutlu olur...