Mesajı Okuyun
Old 17-10-2008, 14:20   #1
Av. Meryemce

Varsayılan Evli oldukları yönündeki karar kesinleşmeden nafaka talebi

Mehaba : Siteye yeni kayıt oldum. Bilgilerinizden istifade etmek isterim. Çok yararlı olacağını düşünüyorum. Sorunumuz şu. Koca karısının haberi olmaksızın boşanma davası açıyor. Duruşmaya da karısının yerine bir başkasını götürüyor. Karşılıklı kabul ile boşanma gerçekleşiyor.Karar yine başka bir adrese tebliğ ettirlerek kesinleştiriyor. Hemen başka bir kadınla resmi olarak evleniyor.Kadın karar kesinleştikten sonra durumu öğreniyor. Savcılığa şikayette bulunuyor. Koca Ağır Ceza Mah.de yargılanıyor.Mahkumiyeti ve 2. yapılan evliliğn iptali yönünde karar veriyor.Böylece kadının evliliği halen geçerli olacak. Ağır Ceza Mahkemesi kararı temyize gittiği için dosyayı göremedim ve inceleyemedim.Temyize gideli 2 yıl olmuş Onun için ancak bu kadar bilgim var . Kadın şu anda çok mağdur old. için nafaka davası açmak istiyor. Eğer nafaka davası açarsam :
Ağır Ceza Mah. kararı kesinleşince 2. yapılan evliliğin feshine ve ilk eşin halen evli olduğu teyid edilmiş olacak. Ağır Ceza Mah. Kararı kesinleşmeden başvurduğum için , BEKLETİCİ MESELE YAPILIR MI (Ki kuvvetle muhtemel böyle olacağını düşünüyorum)Çünkü bu yargılamalar 3-4 yıl sürmüş.Kadının bir geliri olmadığı için mağdur durumda bu gidişle daha da mağdur olacak .Bu sebeple hemen nafakaya hükmedilmesini istesem mahkeme ne karar verir.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim