Mesajı Okuyun
Old 07-10-2008, 10:16   #1
tunak

Varsayılan idari yargıda vekalet ücreti vs

Sevgili meslektaslarım ;
Bir soru hakkında beni aydınlatabilirseniz cok sevinirim.

Magdur olan yakın bir akrabama yardım etmek istedim,fakat işin içinden cıkamadım.şöyle ki;

Bir genel müdürlüğe baglı olarak İl müdürü olarak gorev yapan bir müvekkil haksz bir sekilde görev yeri değişikliğine ugruyor, Ankara'ya Genel Müdürlüğe uzman kadrosuyla atanıyor.(esdeger bır gorev degıl)

Simdi sabit olan bır sey var, dava lehe sonuclanacak, bütün emareler bunu gösteriyor.. Emsal kararlar vs vs...(aynı donemde ataması yapılan diger il mudurleri teker teker yerlerıne döndü)

Ne var ki müvekklin avukatı önce onu kandırıp yüksek bir meblağla vekalet ücreti talep ediyor. Ücret tarifesinde idari mahkemelerde durusmasız davalar için 350.00YTL asgari ücret öngörülmüsken 4000,00 YTL lik bir fiyat cıkarıyor.

Söz konusu avukat, ücreti vekaletin de davalı idareden alınamayacagını- avukat tutmanın zorunlu olmadığı boyle bır davada avukatla temsil olunuldugu için davalı idarenin bunu ödemeyecegını bildiriyor.

Muvekkil ,haksız işlemden ötürü maddi ve manevi zarara ugruyor,müvekkilin bir ilin tanınan kisilerinden olması, haksız atamanın sonucu olarak ugradığı psikolojık baskı vs mevcut..
mahrum kaldıgı tazminatlar...vs
Ornegın maası dusuyor.
Lojmanda otururken lojmanda %100 zamla oturmaya baslıyor vs.(yonetmelık geregı)

Butun bunlardan hareketle; amacımız ilgili zararların tazminini saglamaktır.
yardımcı olabılırsenız cok sevinirim.
iyi calısmalar.