Mesajı Okuyun
Old 13-09-2008, 13:36   #4
mehmet habib ekmekci

Alıntı:
Yazan Av.Hatice Çolak
30.08.2008 keşide tarihli bir çekimiz var. Birkaç kez ciro edilmiş,ciro tarihleri yazılı değil.Çekin arka yüzünde cirolardan sonra 30.08.2008 tarihinde "takasa konulan çek ödeme yasağından dolayı iade edilmiştir" ibaresi var.
Çekin hamili alacağını tahsil için hangi sürelerde ne yapmalı? Direk icra takibi yapabilir mi? Karşılıksızdır diye çeki yazdırabilir mi? Acele cevaplarınızı bekliyorum.Teşekkürler?
Daha önce sorununuza bir yanıt vermiştim. Bilahare incelemelerim esnasında Yargıtay'ın aşağıdakine benzer kararlarıyla karşılaştım. Tüm meslektaşlarımın kullanabileceği düşüncesiyle yeniden ve önceki yanıtımın bir kısmını düzeltmek amacıyla yazıyorum. İyi çalışmalar dilerim.
YARGITAY 10. CEZA DAİRESİ 2007/6016 E. 2007/7436 K. 18.06.2007 TARİH:
' Çekin rızası dışında elinden çıktığı belirtilip ödemeden men talimatı verilmesi, karşılıksız çek keşide etmek suçundan dolayı ceza sorumluluğunun ortadan kaldırmaz. 3167 sayılı yasanın 16/B-2. maddesinde belirtilen ödeme yasağı kavramı, mahkemelerce verilen ve çek bedelinin bloke edildiği ödeme yasağı kararlarını ifade etmekte olup, keşidecinin TTK'nın 711/3. maddesine dayanarak mahkemeden karar istemeksizin verdiği ödemeden men talimatlarının şikayet hakkının doğumuna etki etmeyeceği ve tek başına suçun oluşumunu engellemeyeceği gözetilmelidir. '