Mesajı Okuyun
Old 01-03-2002, 18:58   #1
Ata_

Varsayılan Kredi Faizinin Ödenemiyecek Değere Ulaşması

Merhaba,
Hastalık gibi keyfi olmayan sebeplerle, kredi kartıyla aşırı borçlanan ve nihayet artık aylık geliri borcunun aylık faizine yetmiyecek duruma gelen bir tanıdığım var. Kefili veya kayda deger bir mal varlığı da olmadığına göre, bu kişi bankaya gidip "Borcumu ödemek istiyorum ama bu hızla eklenen faizlerle borcumun üstel bir şekilde artmasına engel olmam artık mümkün değil. Nasıl işlem yapmanız gerekiyorsa yapın, ben buradayım." dese, ne gibi işlemler yapılır?

Hiç sanmıyorum ama, borcun herhangi bir reel değere (döviz, altın vs.) göre dondurulması suretiyle bir ödeme kolaylığı göstermeleri mümkün olabilir mi? Ya da bankanın yakasını bırakması için yasal bir başka yol var mı? Hapis cezası alsa 4-5 milyarlık bir borç için ne kadar ceza alır? Hapisten çıkınca bankadan yakasını kurtarmış olur mu?

Yoksa borcu bitinceye kadar (yani ömrü boyunca) elde ettiği her kazanca el mi konulur? Ölse borcu çocuklarının üzerine mi kalır?

Kusura bakmayın çok karamsar bir soru sordum ama bu hayatın acı bir gerçeği. Kölelikten daha da beter bir durum.

Teşekkürler, selamlar.