Mesajı Okuyun
Old 18-08-2008, 15:56   #10
umutlaw

Alıntı:
7 tane çocuğu vardır.Yanlız çocukların 4'ü alman vatandaşı 3'ü türk vatandaşıdır.
Sayin Meslektasim,
Olayi birde kendi acimdan izah etmek isterim: Turk vatandasti olan cocuklar eger Almanyada issizlik parasi veya sosyal yardim parasiyla geciniyor ise veya evli olup yine kendisi veya esi devletten yardim aliyor ise Turkiyede bir miras dan pay kazansalar bunu Alman devletine bildirmek zorundalar aksi taktirde anlasildigi zaman agir yaptirim ve cezalarla karsi karsiya gelebilirler.
Turk vatandasti olan cocuklar kendi ulkelerindeki kanuna tabi olduklarindan mirasci sifatini kanimca hic bir sorun olmadan tasiyabilirler ancak Alman vatandasti olan cocuklara gelince bu cocuklarin 18 yasindan once dogumla mi, yoksa anne baba vesilesiyle mi yoksa 18-23 yas arasi kendi istekleriyle mi Alman vatandasti olduklarina bakmak gerekir ilk once milliyetin tam olarak ispatlanmasi gerekir cunku bir cok kisi vardir ki Alman ve Turk vatandasligini devlete bildirmeden kullanmaktadirlar ve bu daha sonra ortaya cikmaktadir ve Alman vatandasliginin kaybina yol acmaktan ziyade bu sayede odenmeyen vergiler ve sayiri talepler agir cezalarla birlikte ortaya cikmaktadir.
Hal boyleyken eger cocuklarin Alman vatandasliklari dahi olsa birinci kisimda anlattigim durumlarla birlikte, Turkiyede ebeveynlerine mirasci olabilirler ve mirasbirakanin gayrimenkulu var ise uzerlerine tescil edebilrler cunku Turkiye Cumhuriyeti ve Almanya Federal Cumhuriyetinin karsilikli olarak mulk edinme haklari mevcuttur bu nedenle miras acildiktan sonra Turk vatandasti olmayip Alman vatandasti olan cocuk miras hakkini rahatlikla uzerine tescil edebilir.
Vasiyetnamenin yapilisina gelince siz yazabilirsiniz nitekim size tavsiyem kisi Almanyada oturuyorsa Alman yetkili makamlarindan akli dengesi ve sagliginin vasiyetname icin yeterli olduguna dair bir yaziyla Turkiye Cumhuriytei temsilciliklerinden birine muracaat ile buradaki noter huzurunda
Vekaletname seklinde - Miras, İntikal, Alım ve Satım (Geniş kapsamlı) duzenlesinler. Saglik belgesini Apostille yapmayi unutmamalidirlar.
Bilgi, tavsiye ve dusuncelerimi sagyilyla sunarim.