Mesajı Okuyun
Old 19-07-2008, 21:50   #3
Muhsin KOÇAK

Günümüz ekonomik ve teknolojik gelişmeler sonucu bir çok alanda olduğu üzere şirket evlilikleri de denilebilecek birleşmeler ya da holding bünyesinde bütünleşmelere sebebiyet vermiştir. şirket gruplamşma ya da topluluk diye bir tüzel kişilik söz konusu olmamakla birlikte bir çok kurumun aynı yönetim ve denetim mekanizması himayesine tabi tutulması sonucu bu terimler kullanımaya başlanmış olmakla birlikte, grup ya da topluluk şirketlerde yer alan her bir tüzel kişiliğin ayrı ayrı hümki şahsiyet tüzel kişiliği olmakla birlikte, sorumluluk, hak ve yükümlülükleri de ayrıdır, Bu gibi yapılanmaların ne hukuksal ne de vergisel ayrı bir avantajı bulunmamaktadır, sadece ekonomik güç bakımından rekabet edebilme vasfı kazanabilmekle birlikte, güçlü bir imaj yaratma maskelemesi de denebilir. zira her bir kurumun yada bu bünyede yer alacak olan şirketin kendi tüzel kişiliği muvacehesinde hak ve yükümlülükler devam etmekte, bir başka şirketin hak ve yükümlülüklerinden sorumlu tutulması söz konusu olmamaktadır ( muvazaa olmaması kaydıyla ) Ekonomik ve yönetim, finansman bakımından bir birilerini desteklemek yada finansman kaynağı sağlamak, pazarlama-araştırma ve gelşiştirme çalşılamarı bakımından desteklemek ve organize etmek bakımından birden çok şirketin bir araya gelmesi ile ve aynı yönetim ve organizayson birimlerinin profesyonelce sevk ve
daresi bakımından da kolaylık sağlamak açısından cazip gelen bir organizayson biçimi olsa gerek kastınız. bu nedenle ya da bu biçimde bir araya gelen kurum ya da kuruluşların ne vergisel nede hukuksal ayrı bir ayrıcalığı söz konusu değildir.