Mesajı Okuyun
Old 18-07-2008, 22:53   #1
anofta

Varsayılan kira sözleşmesinde kefilin sorumluluğu,

Kira sözleşmesinin kefili olan arkadaşım 5 aylığına yurtdışına çıkıyor. Bu arada kefili olduğu sözleşmeye ilişkin olarak sözleşmedeki kiracı ve diğer kefil de dahil arkadaşım aleyhine 7/30'luk ödeme emri gönderiliyor. Arkadaşımın bulunduğu yerde Türk Konsolosluğu yok ve en yakın konsolosluğa gitmesi için dosya borcunu kapatacak kadar masraf yapması gerekiyor. Yani bana vekaletname çıkartması mümkün değil. Bu arada kiracıyla görüştüm, takip konusu kira borcunu zaten ödemiş olduğunu, dosyaya makbuzla beraber itiraz edeceğini söyledi. Sözleşmedeki kefalet müştereken ve müteselsilen mi sormadım, bilmiyorum. Arkadaşım haliyle borca itiraz edemeyecek, 5 ay daha da yurt dışında. Kira sözleşmesindeki kefalet müştereken ve müteselsilen ise kaldı ki kiracı kira sözleşmesini bana okurken bunu belirtmedi yani sanıyorum adi kefalet söz konusu, kiracının borca itiraz edecek olması ve adi kefalette asıl borçluya yapılan icra takibi sonuçsuz kalmadan kefile müracaat edilemeyecek olması kuralı gereğince alacaklının öncelikle asıl borçlunun itirazının iptali yoluna gitmesi gerekmektedir değil mi? Ya da sorumu şöyle sorsam, kefil yurtdışında olduğundan ve vekalet çıkartamadığından borca itiraz edemiyor ve asıl borçlu borca itiraz edince (ödenmiş olan borca), alacaklı bu itirazın iptalini istemeden arkadaşıma hacze gelebilir mi? Bu arada kira sözleşmesinin ilk yılı, yani kefil söz konusu borçtan sorumlu.