Mesajı Okuyun
Old 03-07-2008, 19:49   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımıcı

Karşı tarafın kişilik bozukluğu/akıl hastalığına dayalı boşanma davası açıldığında bu iddia için davalı tarafın fiil ehliyeti araştırması ,muayene için bizzat bulunması ve sonuca göre gerekiyorsa eşinize yasal temsilci atanmasını gerektiren oldukça uzun ve yorucu bir süreçtir.

Bu nedenle bu özel boşanma sebebine dayanmak yerine evlilik birliğinin temelinden sarsılması genel sebebine dayanmanız daha uygun bir yol olarak görünüyor.Bu davada eşinizin yasa dışı tutumlarını ve sabıkalarını delil olarak sunabilir ve ortak yaşantının çekilmezliğine dayanabilirsiniz.

Tebligat konusunda daha önce de belirtildiği gibi ilanen tebligat kaçınılmaz görünüyor.

Mali durumunuz elverişli olmadığında baro adli yardım servisine başvurabilir ve davanız için bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.Sizden vekalet ücreti talep edilmeyecektir.

Yargılama sırasında,örneğin ilanen tebligat giderlerini karşılayamayacaksanız dosyanızda yargılama giderleri için adli yardım talep edebilirsiniz.

Bu durumda muhtarlıklardan ,muhtar ve iki aza imzası ile alacağınız fakirlik belgesi gerekecektir.Aynı belge belediyeden de temin edilebilmektedir.

Yargılama giderleri bakımından adli yardım kararı verildiğinde masraflar bu iş için ayrılmış ödenekten karşılanacaktır.

Bir avukattan yardım ve destek almanızı ısrarla öneriyoruz.