Mesajı Okuyun
Old 03-06-2008, 16:11   #12
AV.SEDAT

Bağ-Kur İl Müdürlüklerinin taraf ehliyeti yok diye biliyorum. Ben 2926/9 ile ilgili davalrda husumeti genel müdürlüğe yönelttim (Bağ-Kur gen. müd / ANKARA şeklinde) ama mahkeme tebligatı yine de il müdürlüğüne gönderdi

Re'sen tescille ilgili yargıtayın getirdiği kıstas, tescil tarihi açısından ürün tesliminde yapılan tevkifatların kuruma intikal tarihi; devamlılık için ise şahsın bilfiil kesintisiz olarak çiftçilikle uğraştığının kolluk, ziraat odası, tarım kredi koop. vs. yerlerden doğrulatılmasıdır.

Şu halde normalde müvekkilinizin ssk dan tarıma dönüşünün yine bir tevkifatla başlaması gerekiyor. Ancak benzer durumdaki birkaç dosyada bir mahkeme aradaki ssk lılığın iptaline(kimi çalışan, kimi isteğe bağlı) talep olmamasına tağmen resen karar verdi ve bu kararlar - hem de bu yöndeki temyize rağmen- onandı.

Bir başka sayın hakimimiz ise aylardır her tür usuli tartışma girişimlerimize rağmen "ssk ya iptal davası açın ve bu dosyayla birleştirin" diye bize kan kusturuyor. Biz de "karşı taraf zaten artık aynı zamanda SSK (SGK), iş bu dosyada halledilsin veya o tarihlerle ilgili reddedilsin diye diretiyoruz (aslında laf aramızda tayin dönemini bekliyoruz ) bakalım nasıl sonuçlanacak.