Mesajı Okuyun
Old 05-05-2008, 11:28   #4
umutlaw

Alıntı:
Yazan Nebahat Ülker
Haksız mıyım?

Sayin Ulker,

Almanya ve Amerikadaki mahkemelere gitmeden once ozellikle soyle bir aliskanligimiz vardir toplanarak yargiclarin sorabilecek tum sorulari kendimizden sorar birde onlarin cevabini kendimizce veririz.

Ben bu aliskanligim geregi yukarida size oyle bir mantik yuruttum.

Nitekim dediginiz dogru 130 YTL lik bir alisverisin anlasilmamasi mumkun olabilir ancak Bankalarda uygulanan, Sifre cihazlariyla sifre belirleme, telefon bankaciligi, sms va email yoluyla bilgilendirme ve yine kart kullaniminda sifre sorulmasi hakkindaki guvenlik asama ve gerecleri bir nevi sorumlulugu bankalardan alip musterinin uzerine birakmistir diye dusunmekteyim cunku tum bu islemler icin mesela bir sifre cihazi tesliminde bile ayri bir sozlesme imzalamaniz gerekir.

Arz etmek istedigim sudur ki banka mutlaka mahkemede efendim karti kullanan sahsin bu kadar olanagi variken hic birini kullanmadi ve nasil olurda suresinde anlamadi diye bir savunmada bulunabilir. (sadece bir fikir dir)

Dolayisiyla benim kanaatimce ilk once imza konusunu arastirin, alis verisin sifre ile mi yoksa islak imza ile mi yapildigini gorun burada aslinda olayin hukuki noksanligini yakalamis olursunuz diye dusunuyorum cunku benim basimada oyle bir olay gelmistir kredi kartimi kullanmislardi nitekim sifre yerine imza ile islem yapmislardi bende yargitayin bir ictihadina gore is yeri sahibinin kimlik gorme zorunlulugu oldugunu beyan ile parami bankadan harcamaya sikayet yoluyla geri talep ettim is yeride davaya girmek istemedigi icin o alis verisin parasini kendi cebinden odedi ve konuyu kapatti.

Tavsiye mahiyetindeki bilgilerimi sunarim.

Saygilarimla