Mesajı Okuyun
Old 04-05-2008, 16:44   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Babalık davaları kamu düzeni ile ilgili bulunmakta ve davalının davayı kabul etmesini hukuki sonuç doğrumamaktadır.

Mahkemece her iki yan bakımından delillerin toplanması,kan ve genetik inceleme yapılması gerekmektedir.

2-Hakimin kendiliğinden araştırma yapmakla yükümlü olduğu bu durum nedeniyle DNA testi masrafının davacıya yükletilmesi zorunluluğu yoktur.Hakim davacı veya davalıya bu masrafı yükleyebileceği gibi her ikisine birden de yükleyebilir.(Hukuk Usulu Muhakemeleri Kanunu md.415/1)

Belirtilen sürede bu masrafın yatırılmaması üzerine masrafın devletçe karşılanmasına karar verilebilir..(Hukuk Usulu Muhakemeleri Kanunu md.415/2)

Belirtilen yasa maddesi dayanak gösterilerek masrafın davalı tarafa yükletilmesini veya devletçe karşılanmasını talep edebilirsiniz.

3-Bu talebiniz reddedilecek olur ise;
Bu testin giderlerini karşılayacak mali gücünüz olmadığını ,yargılama masrafları için hakimden adli yardım kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

Mali durumunuzun elverişsiz olduğunu muhtar ve iki azasının imzasıyla veya belediyeninvereceğin fakirlik belgesi ile ispatlayabilirsiniz.

4-Davalı babalığı kabul ediyorsa yargılama dışında noterde veya nüfus müdürlüğüne tanıma beyanında bulunduğunda çocuk babanın nüfus hanesine kaydedilecek ve babanın soyadını alacaktır.Bu durumu belgeleri ile mahkemeye sunduğunuzda babalık davası konusuz kalacak ve davaya iştirak nafakası yönünden devam edilecektir.(nifus Hizmetleri Kanunu 28/4)

Tüm aşamalarda bir avukartan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.Mali durumunuz elverişli değil ise baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.Size vekalet ücreti ödemeyeceğiniz bir avukat atanacaktır.