Mesajı Okuyun
Old 03-04-2008, 11:06   #6
Armağan Konyalı

Sayın ahmetyılmaz

Benden önce yazan Sayın avmurat’ın görüşüne katılıyorum:

11.9.2007 tarihinde kesinleşen ve 3 yıllık denetim süresi başlayan kararınızdaki erteleme hükmü ancak denetim süresi içinde bir suç işlendiğinde ortadan kalkar ve ertelenen ceza çekilir; kesinleşmeden önce işlenen ikinci suç nedeniyle erteleme hükmü kalkmaz. Sizin olayınızda erteleme geçerli olmaya devam eder.

Ama ikinci suç için erteleme verilmemesi gerekir: TCK 51/ b. Bendine göre “suçu işledikten sonra yargılama sürecinde gösterdiği pişmanlık dolayısıyla tekrar suç işlemeyeceği konusunda mahkemede bir kanaatin oluşması” şartı artık yerine gelmemiş olacaktır.

Bu durumda hakim, ikinci suç için hapis cezasını erteleyemeyeceğinden vereceği hapis cezasını önce paraya çevirecek ve sonra taksitlendirecektir sanıyorum.
…………

Sayın Gamze Dülger’in de yanıtında belirttiği gibi TCK 184.maddenin neyi cezalandırdığı henüz belli değildir. Kanunun yürürlüğe girişinden bu yana üç yıl gibi uzun bir zaman geçmiş olmasına karşın TCK 184.madde ile ilgili davalar Yargıtay’dan dönmemektedir. Üzerinde anlaşılamayan konu, maddede geçen BİNA sözcüğünün ne anlama geldiği hakkındadır.

Saygılarımla