Mesajı Okuyun
Old 23-03-2008, 18:45   #3
Av.Aydoğan Ahıakın

Alıntı:
Yazan caner87
"birisi" dediğiniz kişi eğer bu taşınmazı ticari ve mesleki amaçlar haricinde edinmiş ise tüketiciyi koruma hakkındaki kanuna tabi olabilir çünkü bu kanunun konusunu aynı zamanda taşınmaz mallar da oluşturuyor ama,

tüketiciyi koruma hakkında kanunun 3. maddesi,

c) Mal: Alış-verişe konu olan taşınır eşyayı, konut ve tatil amaçlı taşınmaz malları ve elektronik ortamda kullanılmak üzere hazırlanan yazılım, ses, görüntü ve benzeri gayri maddi malları,

dediği için,
arsa bu kapsamda değerlendirilmemelidir diye düşünüyorum.

Değerli meslektaşlarım;
Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna göre;

e) Tüketici: Bir mal veya hizmeti ticari veya mesleki olmayan amaçlarla edinen, kullanan veya yararlanan gerçek ya da tüzel kişiyi,

f) Satıcı: Kamu tüzel kişileri de dahil olmak üzere ticari veya mesleki faaliyetleri kapsamında tüketiciye mal sunan gerçek veya tüzel kişileri

h) Tüketici işlemi: Mal veya hizmet piyasalarında tüketici ile satıcı-sağlayıcı arasında yapılan her türlü hukuki işlemi,

Olayda tüketici işleminin söz konusu olup olmadığı olay detaylandırılmadığı için haliyle anlaşılamıyor. Eğer bir tüketici işlemi söz konusu ise haliyle görevli mahkeme Tüketici Mahkemesi olacaktır. Söz konusu olayda Hakem heyetine başvuru sonucu çıkacak olan karar delil niteliğinde olacaktır. Ayrıca dava açmak gerekecektir diye düşünüyorum. Ayrıca Hakem heyetine başvuru biraz sorunlu olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü hakem heyeti bu işlemin tüketici işlemi olup olmadığını sorgulayacaktır bu süreçte zaman kaybı olacaktır diye düşünüyorum iyi günler.