Mesajı Okuyun
Old 12-02-2008, 00:19   #51
kağanulaş

Sayın Şeremet,
Umarım mesleğinizi başladığınız gibi icra etmeye devam edersiniz. Ancak herşey sizin sandığınız gibi (ve bizim olmasını istediğimiz gibi) değil. Dilerseniz birgün bana eşlik edin; para almadan talep ettiğiniz işi yapmayacağını ima eden meslektaşlarınızla sizi tanıştırayım. Para vermeden önce tümüyle yasalara uygun olmasına rağmen "kesinlikle olmaz" dediği işi parayı alınca (ya da alacağına kanaat getirince) nasıl da yaptığını, önce asık olan yüzünde nasıl güller açtığını, o somurtan insanın nasıl arka arkaya espriler patlattığını izleteyim size. Sonra bir başka mahkeme kalemine ya da icra müdürlüğüne gidelim, bu kez isteneni vermeyelim, şikayetçi olalım bir de o zaman aldığımız cevapları görün. Benim bizzat aldığım birkaç cevabı söyleyim isterseniz size:
"Avukat Bey, kalemin işleyişine karışmıyorum ben, lütfen işinizi onlarla halledin"
"Avukat Bey siz de biraz anlayışlı olun, onların işi de zor"
"Avukat Bey, bir yılda kaç tane gasp dosyasına bakıyorum ben biliyor musunuz? Yapmayın lütfen, hallediverin işinizi"

Biz iyi onlar kötü şeklinde saçma bir meslektaş dayanışmasına girmeyeceğim. Tabii ki bizde de çok kötü örnekler var ama sizin meslektaşlarınız da sandığınız kadar masum değil. Sonuç olarak her iki cenahta da kötü ve iyi örnekler var. Herkes kendi üstüne düşeni yapsa, diğer taraf daha kötü demeyi bırakıp ben kendi adıma iyi olanı yapayım dese önemli bir adım atılmış olacak. Tüm konuyu özetleyecek mahiyette olduğuna inandığım bir söz var:

İyiler iyi olanı yapmadığında dünyanın beter bir yer olması için kötülerin fazla birşey yapmasına gerek yoktur.