Mesajı Okuyun
Old 30-01-2008, 18:20   #2
AV.SERTANn

Alıntı:
Yazan avukat erdoğan
Merhaba;
Anonim şirketin kamu borcundan ötürü söz konusu borçlu şirketin yönetim kurulu başkanı da olan ortaklarından birinin başka bir şirketteki hissesine devlet el koyabilir mi?

TTK'nın 317.maddesi uyarınca anonim şirket yönetim kurulu tarafından idare ve temsil olunur.Dolayısıyla yönetim kurulu üyeleri şirket tüzel kişiliğinin kanuni temsilcisidirler.Bu durumda temsil yetkisine haiz olan yönetim kurulu üyeleri kamu borçlarından sınırsız sorumludurlar.
Temsil yetkisinden yoksun y.kurulu üyeleri bu sorumluluğun kapsamı dışındadır.Ayrıca Yönetim kurulu üyeleri ancak görevli oldukları döneme ait kamu borçlarından dolayı sorumludurlar.Sorumlular ancak kusursuz olduklarını ispat etmek suretiyle sorumluluktan kurtulabilirler...

Bir de bu sorumluluk ikinci derecedir Yani ancak AŞ malvarlığından alınamayan veya tahsil edilemeyeceği anlaşılan alacaklar için Yönetim Kurulu üyelerine başvurulabilir.

Tüm bu şartlar dahilinde Devlet yönetim Kurulu üyesi(başkanı) ortağın başka bir şirketteki hissesine el koyabilir....