Mesajı Okuyun
Old 08-12-2007, 22:30   #3
tuliper

Alıntı:
Yazan peri kızı
Merhaba,
TCK md.280:Sağlık mensuplarının suçu bildirmemesi ile ilgili hükmü içermektedir.
CMK md.46 ise;Meslek ve sürekli uğrasıları sebebiyle tanıklıktan çekilmeyi düzenler.CMK'nun bu düzenlemesi anayasanın değer sistemine de uygundur.Ancak 5237 sayılı TCK'nun 280.maddesi,CMK'nun ilgili hükmüyle bağdasmayan bir düzenleme içermektedir.Anılan maddede''görevini yaptığı sırada bir sucun işlendiği yönünde bir belirti ile karsılasmasına rağmen,durumu yetkili makamlara bildirmeyen veya bu hususta gecikme gösteren sağlık mesleği mensubu,1 yıla kadar hapis cezası ilecezalandırılır''denilmektedir.İlgili hükümde gecen ''belirti'' kelimesinden benim anladığım mesela;bir kadın doğum uzmanı hekim,hastasını muayene ederken onun 10 haftalık kanuni süre gectikten sonra çocuğunu düşürttüğünü öğrenir ise onu ihbar etmekle yükümlüdür.
Ayrıca ifade etmek isterim ki;sözkonusu ihbar yükümlülüğü,ilgili madde metninde sayılan sağlık mesleği mensupları ile sınırlı değildir.Örneğin;bir tıbbi tahlil laboratuarında görev yapan kişiler açısından da mevcuttur.
Ancak 5237 sayılı TCK'nun 280.maddesinin CMK'nun 46.maddesi ile bağdasmaması ve Anayasa md.17 aykırılık teskil ettiği için kanaatimce,madde metninin değistirilmesi gerektiğini ve özgürlüğü bağlayıcı ceza yerine 765 sayılı Eski TCK'da (md.530)olduğu gibi para cezası yaptırımı uygulanması gerekir diye düsünüyorum.
Saygılarımla

Değerli Üye;
Cevabınız için teşekkür ederim.TCK 280.maddenin içerdiği 1 yıla kadar olan özgürlüğü bağlayıcı ceza nedeniyle ve sağlık mensuplarının kanunlar konusundaki yeterli bilgi sahibi olmadıklarıda gözönüne alınırsa;hastadaki belirtiyi yanlış değerlendirip adli açıdan gereksiz ihbarlarda bulunup adli makamları boşyere meşgul etme,muayeneye gelen adli açıdan ilgisiz bir hastayı adli ifadelerle tedirgin ederek rahatsız etme,her gelen hastaya potansiyel suçlu gözüyle bakılması ve tıbbi yardım verme yerine ilk planda yapacağı muayene neticesinde özgürlüğün kısıtlanması ile karşıkarşıya gelme kaygısı ile hastaya yeterli derecede konsantre olamama ve tıbbi yardım verilememesi sakıncalarıda olabileceği kanaatindeyim.Elbette suç belirtisi olan olgu adli makamlara hemen haber verilmelidir;ancak '' belirti ''nin açık ve anlaşılır tarifininde TCK 280.maddeye konulması gerektiği düşüncesindeyim.
Saygılarımla.