Mesajı Okuyun
Old 04-12-2007, 23:19   #35
Av.Ersoy

Varsayılan Yargının sorunu

Avukat Hanım ,

Bu anlattığınız olay (Duruşma zaptının verilmemesi) aslında sizin bir meseleniz değil, yargının sorunudur. Bilgisayar çağında, her türlü elektronik imkanların bulunduğu ve uyap sisteminin çıktığı bir çağda yaşıyoruz. Aynı zamanda insan haklarınına saygılı, adil yargılanma hakkının olması gerektiğini herkes istiyor ve savunuyor. Yine duruşmaların herkes tarafından izlenebileceği (Gizli duruşmalar hariç) kabul edilmektedir. Böyle bir durumda duruşma zaptının bir örneğini vermek çok mu zor? Aynı sorunlar taşrada çalışan birçok avukatın başına gelmektetir. Hakim Bey duruşma zaptını sonra alırsınız deyip geçiyor. Peki sonra almak çok mu kolay. Gidersiniz ya da sekreterinizi gönderirsiniz ya mübaşirin işi olur fotokopiye gidemez, yada duruşma olur bırakıp ayrılamaz. Tabii siz avukatsınız sadece o davayı takip etmiyorsunuz. Büronuzda görüşme için bekleyen müvekkiliniz oluyor, takip ettiğiniz başka davaların duruşmalarının sırası geliyor, icra dairenizde işiniz oluyor, büroda dava dilekçeleri, takipler, temyiz yazma gibi işleriniz oluyor. Bunları bir Hakim düşünemeyebilir. Ama bizler avukat olarak düşünmek zorundayız. Barolar duruşma anında, duruşmaların tutanaklarının anında verilmemesinin zararlarını tespit edip rapor düzenleyerek bildiri şeklinde yayınlamaları gerektiğini düşünüyorum. Hatta duruşma zapıtlarının anında taraf vekillerine verilmesi gerektiği konusunda yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Bir duruşma tutanağını vermek zor ise, yargılamanın açıklığı ilkesi gereği her duruşma salonuna kameralar konup son bir ayı bu kameralar kayıt edebilir. Tabi böyle bir durumda Avukat ne söylüyor, Hakim neye karar veriyor, bunlar kayıt edilirse bu tür problemlerin çıkmayacağını, yargılama görevini yapan kişiler yasal düzenlemelere dahi iyi uyacağını düşünüyorum. Tabi bu teknoloji çağında bunu yapmanın çok kolay olacağını düşünüyorum.
Sizin başınıza gelenler konusunda Barolarımıza bir tecrübe olur, uygun olan tedbirleri alır İnşallah başka bir meslektaşın başına gelmez. Avukatı avukat korumalıdır. Avukatın dostu yine avukattır. Size geçmiş olsun diyor İnşallah en şekilde başınıza gelen olayı çözersiniz.