Mesajı Okuyun
Old 17-06-2004, 21:09   #3
Armağan Konyalı

Yap İşlet Devret ile imtiyaz sözleşmeleri farklıdır.

İmtiyaz tanıma, belirli mal ya da hizmetlerin üretim ve/veya dağıtımı konusunda geçici monopol hakkı verilmesini kapsar.

Yap İşlet devret sözleşmelerinde ise sadece yapılan tesisin işletilmesi söz konusudur. Tekel oluşturmak soz konusu değildir.

Üçüncü kişi hakkındaki sorunuzu anlayamadım: şirketin taşeronu mu bu üçüncü kişi? Yoksa tesisi yapılacak alanda faaliyet gösteren bir başka kişi mi? Ya da yap işlet devret ile yapılması gereken bir ilşi istisna sözleşmesi ile yapan biri mi? Ve nihayet belediyenin sorumluluğuna yönelmesi için Borçlar Kanunundaki istisna sözleşmesi hükümlerinden başka hükümlere neden ihtiyaç duyuyor ?

Belediye kesin hakediş düzenledi ise işi kabul etmiş ve sözleşmedeki borcu ödemek yükümlülüğüne girmiş demektir.

Belediyenin kusursuz sorumluluğu adam çalıştıranın ve bina sahibinin kusursuz sorumluluğu ile sınırlıdır. Bu 'kusursuz' deyimi ile siz başka bir şeyden söz ediyor olmalısınız. Sözleşme koşulları sorumluluğu belirler. Sözleşmelerde de kusursuz sorumluluk olmaz.

Sorularınızı güncellenmiş hali ile bekliyorum .

Saygılarımla

Bir Dost