Mesajı Okuyun
Old 16-10-2007, 15:50   #40
av.medine

Arkadaşlar bence adli yargı sistemi içinde özellikle icra müdürlüklerinde rüşvetin önüne ancak biz avukatla engel olabiliriz. Bu konuda tüm avukatlar birlik içinde olur ve alınan karar uygulamaya konulur ise sorun nisbeten ortadan kalkar. Belki büyükşehirlerde bu kararlılık zor olabilir ama küçük ilçelerecde hele de tek adliye olan yerlerde hiçte zor değil. Yeter ki biz meslekdaşlarımız bunu yapabileceğimize ve birlik içinde bu mesleyi çözebileceğimize inananalım.Ben küçük bir ilçede 16 avukatın çalıştığı yerde avukatlık yapmaktayım. Nedense icra dairesine gelen görevli arkadaş ilk zamanlar gayet çalışkan iken sonralar birden değişmeye başlıyor . Bu değişkliğe sebep olan sadece biz meslekdaşalrız. Tanıdığım bir meslekdaşım var icra dairesinden dosyay gelen parayı çekerken alenen her sefarinde müdürle şu diyalog içindedir. " Sayın müdürüm ben de devlet memurluğu yaptım kasada açık olabilir. Al şunu da açığını kapatırsın. "Peki ondan sonra dosyasından para çekecek olan sonraki avukatlardan da ilgili müdür aynı tavrı beklemez mi sizce ? Hem de iki katını bekler. Şimdi de en rahatsız olduğum husus şu ki; CMK ücretleri savcılıklar tarafından tarafımıza ödeniyor ve savcılıkta bu husus istismar konusu yapılıyor. Bağlı olduğumuz barodan bu ücretler alınır iken bu güne kadar hiç problem olmuyordu. Biz avukatların derdi hiç bitmiyor ki;