Mesajı Okuyun
Old 26-09-2007, 22:20   #2
Engin Özoğul

Sayın çiçero fadi

1- Basın Hukukundaki sorumluluk rejimi Basın Kanunu'nun 13. maddesinde düzenlenmiştir. Hükme göre

"Basılmış eserler yoluyla işlenen fiillerden doğan maddî ve manevî zararlardan dolayı süreli yayınlarda, eser sahibi ile yayın sahibi ve varsa temsilcisi, süresiz yayınlarda ise eser sahibi ile yayımcı, yayımcının belli olmaması halinde ise basımcı müştereken ve müteselsilen sorumludur.

Bu hüküm, süreli veya süreli olmayan yayınlarda yayın sahibi, marka veya lisans sahibi, kiralayan, işleten veya herhangi bir sıfatla yayımlayan, yayımcı gibi hareket eden gerçek veya tüzel kişiler hakkında da uygulanır. Tüzel kişi şirketse, anonim şirketlerde yönetim kurulu başkanı, diğer şirketlerde en üst yönetici, şirket ile birlikte müştereken ve müteselsilen sorumludur"

5187 sayılı Basın Kanunu'nda sorumlu müdüre sorumluluk yüklenmemiştir. Eski Basın Kanunu'nda sorumluluk yüklenmişti ancak yeni kanunda artık yok.

Gazete sahibine ve maddede belirtilen kişilere karşı dava açabilirsiniz.

Emsal davalarda 3.000-10.000-YTL arası tazminatlara hükmediliyor.

Somut olayınızda eczacı hakkında ağır cezada dava açılacağını söylüyorsunuz. Haber bu haliyle görünür gerçeğe uygun duruyor. Yani tazminat talebiniz reddedilebilir.

2- Bu soruya cevap vermek için daha detay bilgiye ihtiyaç olduğunu sanıyorum. En azından ben ihtiyaç duyuyorum

Saygılar.