Mesajı Okuyun
Old 11-09-2007, 20:01   #20
üye18721

Düşündüm taşındım; kendi yaşadıklarımdan bir avukat olarak benden ne beklendiğinin özetini yazmaya karar verdim;
1- Müvekkile davanın kazanılacağı konusunda %100 garanti verilecek. Eğer bu garanti %100"ün altında olursa bırakın dava ücreti istemeyi müvekkile üzerine para verilecek".Çünkü müvekkil her zaman haklıdır; yüz kızartıcı bir suç işlemişse de ve bu olgu somut delillerle de sabit ise de müvekkilin her zaman haklı bir nedeni vardır. Ve mutlaka beraat etmelidir. Beraat ettiremiyorsanız bu sizin kişisel yeteneksizliğinizden ileri geliyordur.
2-Müvekkilinizden dava ücreti ve masraf talep etmeniz; sizin paragöz bir avukat olduğuna delalettir. O durumu uygun olduğunda zaten bunu takdir edecektir. Bu sırada -diyelim ki evine haciz gelme ihtimali olan bir müvekkiliniz- şunu da size sorabilir; evime plazma tv almak istiyorum; haciz gelirse hacizden kurtarmak için tv'nin faturasını filancanın üzerine mi yapayım? Bu durumda bile itidalinizi korumak zorundasınız". Çünkü siz bir avukatsınız"... Etten kemikten değil biyonik olarak yaratılmışsınızdır.. O nedenle fıtratınızda öfke, sinirlenme gibi insani duygulara yer yoktur. Ücretinizi istediğinizde "varda mı vermiyorum; davayı kazanın fazlasıyla vereceğim" gibi klişeleşmiş söylemlerle karşılaşmak geleneksel hale gelmiştir.
3- Duruşmaya yanınızda katılan müvekkil sizin sadece bir kaç kelime söyleyebilmenize hayretler içinde bakakalır; size yarı sitemli dostlarına da "bu ne biçim avukat; sadece bir kaç kelime konuştu" gibilerinden düşüncelerini belirtir.Oysa anlamamıştır ki alt yapı yetersizliklerinden ve iş yoğunluğundan; duruşmaya girdiğimizde biraz fazla konuşmaya çalışsak haklı olarak hakimler "savunmanızı dilekçenizde belirtin" uyarısında bulunurlar.Ama biz "dişli avukat" olmadığımızdan konuşmaktan acizizdir; o yüzden yeterli savunma yapamamışızdır. "Dişli avukat" da her ne demekse oldum olası bu kelime beni irite eder. "Avukatlar ikiye ayrılır;a-Dişli-tuttuğunu koparan; becerikli avukatlar;b-"Dişsiz yani beceriksiz avukatlar" anlamına geliyor herhalde"...
4- Aslında sizin fazla bir şey yapmanıza bazen gerek yoktur diye düşünülür; tanıdığınız hakim, savcı var olup olmadığı sorulur; onlardan dava ile ilgili istişare almanız istenir. Yoksa çok bozulunur,ve kendi çabalarıyla tanıdık hakim, savcı aranır...Daha mı dahası çok....