Mesajı Okuyun
Old 20-08-2007, 10:55   #1
alpercelep

Varsayılan İspat KÜlfetİ

Herkese iyi günler.Arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.
Müvekkil borçluya karşı bir ilamsız takip yapmış ve borçluda süresinde borca itiraz etmemiş.İlamsız takipte borcun kaynağı olarak banka havalesi dekontu gösterilmiş.Dekontun üzerinde bulunan açıklama kısmıda boş bırakılmış.Şimdi karşı taraf borcun olmadığını,yapılan takibin haksız olduğunu,delil olarak gösterilen banka havalesinin borcunu ödemek için yapıldığı nedeniyle menfi tespit davası açmıştır.Şimdi arakadaşlar benim aklıma takılan hususlar şunlur;
Yargıtay kararlarına göre ilamsız takipte sorcun kaynağı için bir belge gösterilmemişsi ispat külfeti alacaklıdadır diyor fakat biz takipte dekontu gösterdik dolayısıyla aksi yorumla ispak külfeti karşı tarafta oluyor.Aynı zamanda karşı taraf yapılan havalenin borcunu ödemek maksadıyla yapıldığını söyleyerek hukuki ilişkinin mahiyetini değiştiriyor böylece de nitelikli ikrarda bulunuyor,yargıtaya göre bu durumda ispat külfeti davacıdadır diyor ama menfi tespit davasında her nekadar davacı karşı yan olsada ilamsız takipte alacaklı biziz şimdi bu davada ispat külfeti bizdemi olur yoksa menfi tespit davasında davacı konumunda bulunandamı olur?Birde yargıtaya göre banka dekontunun üstünde açıklama kısmında hiçbir ibare yoksa bunun bir borcun ödemesi olarak yapıldığı yönünde görüş bildirmiş.Şimdi arkadaşlar sizlerden ricam benim lehime olan Yargıtay kararı varsa bana yardımcı olmanız,açıkçası işim zor gibi geliyor.Bu davada ispat Külfeti bana mı düşer yoksa karşı tarafamı düşer işin içinden çıkamadım