Mesajı Okuyun
Old 07-12-2003, 18:37   #4
Yolcu

Varsayılan Maaşıma zam istemiyorum.Bağımsızlığıma zam istiyorum

Geçmişte mesleki bir büyüğümüz” Hakimler Cüzdanlarıyla vicdanları arasında sıkışıyor” demişti.Bu söz iyiniyetli olsa bile beni kırmıştı.Bu mesleğe başlayalı hep geçim sıkıntısı çektim.Heleki tayin zamanlarında taşınma ve bunun uzantısındaki masraflar hep belimi büktü.Çıldırdan Gölyaka ya tayin olduğumda,bir mobilyacıdan taksitle 2 çek yat almıştım.Peşin alabilmem mümkün değildi.Zaten kredi kartım da ki limitim dolmuştu.Birkaç gün sonra çekyatları aldığım mağazanın sahibi hakkında bir alacak davası açıldı.Ben bunu duruşma gününden bir gün önce tesadüfen öğrendim.Bu durumda “Ben kürsüde davalının borçlusu olarak duracaktım”.Bu kabul edilebilir bir durum değildi.Hemen gittim tüketici kredisi çektim ve borcumu duruşmaya girmeden kapattım.Mağaza sahibi bu duruma şaşırdı”Bir hatamız mı?” oldu dedi.Yok bir yerden param geldi dedim.

Ben mesleğime başlayalı hiçbir zaman ,cüzdanım boşta olsa “vicdanımla cüzdanım arasına” sıkışmadım”.Vicdanın karşılığı hiçbir maddi değerle ölçülemez .Ve insanı et yığını olmaktan kurtaran da Tanrının insana en büyük hediyesi olan vicdan duygusudur.

Evet değerli dostlar,vicdanımla cüzdanım arasında sıkışmadım ama zor çalışma ve kabul edilemez iş yükü altında “VİCDANIMLA BİNLERİ AŞAN DOSYALAR ARASINDA” sıkışmaya başladım.Artık ben neyim sorusunu sormaya başladım.Hakimmiyim yoksa robotmuyum.Yılda bakmam gereken 3000 dosya var.Ve her dosya sıradan gibi gözükse bir hayat hikayesi ve bu dosyalardan toplum adalet bekliyor.Gece gündüz hafta sonu çalışsakta ve çalışıyoruz istediğimiz adaleti oluşturabilmemiz mümkün değil.Ve bu çalışma koşullarında gün geçtikçe hukukdan ve kendimizden uzaklaşıyoruz.

Evet ekonomik güvence önemli ama ben diyorumki,”Maaşıma zam yapmasınlar,bağımsızlığıma ve çalışma koşullarıma zam yapsınlar”.O zaman benim vicdanım daha rahat olacaktır.Hatta isterlerse yapılacak bu zamma karşılık ben maaşımdan 100 milyon vereyim.Çalışma koşulları düzelmedikçe maaşımıza yapılacak bir zam hiçbir şey ifade etmeyecektir.Bana çok maaş verdiler diye ben çok çalışmayacağım zaten vicdanım benim çalışma gücümü belirliyor.

Yazılacak söylenecek çok söz var.Ama birileri bu ülkede adaletin hak ettiği yere gelmesini istemiyor.Yoksa yıllarca aynı sorunlar her adli yıl açılışında tekrarlanır mı?.Ama bir gün adalet herkese lazım olacak.Saygılarımla.Aydın Başar Gaziantep Hakimi