Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmaya zorlama çocukları yurt dışına kaçırmakla tehdit etme

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-10-2015, 10:56   #1
Konuk

Soru boşanmaya zorlama çocukları yurt dışına kaçırmakla tehdit etme

merhaba .eşim üç yıldır yurtdışında çalışıyordu.orada bir bayanla tanışıp imam nikahı altında düğün yapıyor.biri sekiz diğeri 11 yaşında iki oğlum var.yedi ay bizi hiç aramadı .daha sonra telefonla aramaya başladı.anlaşmalı boşanmak istiyor.fakat her şeyin kendi istediği gibi olmasını istiyor.çocuklara 500 er lira nafaka vericekmiş .çocukların velayetini bana veriyor ama istediği zaman görebilme şartı koyuyor.eğer bunları kabul etmeyip bir hafta içinde boşanmazsam şu anda boşanmadığımız için çocukları yasal olarak istediği zaman istediği yere götürebileceğini söylüyor.yurt dışına kaçırıp çocukları bir daha bana göstermemekle tehdit ediyor.inat edersem hem kendini hem beni hem de çocukların geleceğini yakmakla tehdit ediyor.velayetlerini eninde sonunda erkek çocuğu olduğu için alacağını söylüyor.mahkeme velayeti bana verse bile tatil zamanında aldığında bir daha geri getirmemekle tehdit ediyor.
bununla ilgili nasıl önlem alabilirim.
çocuklar hem türk hem fransız vatandaşı pasaportları bende, benden habersiz kaçırıp yurt dışına götürebilir mi?
beni Whatsap tan arıyor tehditlerini kaydedemiyorum.bununla ilgili savcılığa başvurduğum takdirde bir işlem yapılır mı?ablam şahit oldu konuşmalarımıza şahitliği geçerli olur mu?
ya da savcılığa çocukları kaçırma tehlikesi olduğu için çocuklara yaklaşmama kararı çıkarabilinir mi?türkiyeye geldiğinde bize ihbar verilebiliyor mu?
velayet bana verilse bile izin zamanlarında aldığında kaçıracağını söylüyor .babayla görüşmeyi yasaklarlar mı?
bana bir hafta süre verdi bir hafta içinde imzalamazsam herşeyi yapacağını söylüyor.bana yardımcı olur musunuz??
Old 14-10-2015, 12:52   #2
Av. Oktay Durmaz

Sayın Katılımcı,

1- Eşiniz tarafından size ve çocuklarınıza karşı şiddet uygulanma tehlikesi varsa bu durumu Aile mahkemesine, savcılıklara, kaymakamlığa ve acil hallerde polis ve jandarmaya bildirebilir, koruma kararı verilmesini talep edebilirsiniz.

2- Çocuklar müşterek velayetiniz altındadır. Eşlerden biri çocukları yurt dışına götürmek isterse diğer eşin muvafakati gerekir. Aksi halde yurt dışına çıkaramaz.

3- Çocukların aynı zamanda Fransa vatandaşı olması ve vizesiz çıkış yapabilecekleri dikkate alındığında, muvafakat bu durumda aranmayabilir ya da gözden kaçabilir. Bu nedenle bulunduğunuz yerdeki Aile Mahkemesine başvurarak çocukların yurt dışına çıkarılmaması tedbir talepli bir dava açabilirsiniz. Ablanızı tanık olarak dinletebilirsiniz.

4- Çocukların erkek olması halinde boşanma davasında velayetin mutlaka babaya verileceği iddiası doğru değildir.Önemli olan çocukların isteği ve çıkarlarıdır.

5- Sizde eşinize karşı boşanma davası açarak maddi- manevi tazminat,koşulları varsa nafaka ve velayetin tarafınıza verilmesini talep edebilirsiniz.

Doğrudan bir avukattan yardım almanızı yararınıza olacaktır
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi