Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Almanyada Bosanma (turk Vatandasi)

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-09-2015, 22:21   #1
Konuk

Önemli Almanyada Bosanma (turk Vatandasi)

Merhabalar. Benim Almanya'da yasayan bir arkadasim var, turk vatandasi kendisi. Bundan yaklasik 3 yil once maddi acidan kotu durumda olduklari icin bir alman vatandasiyla evlendi. Bir oglu var, babasi alman vatandasi oldugu icin cocuk da alman vatandasi oldu. Su an bosanma davasi acti ( kocasi ve kocasinin ailesi dovuyordu) arkadasim fakat esi bosanmak istemiyor. Anne ve cocugun maddi acidan hicbir gelirleri yok babasi da bakmiyor. Kendisi bir ameliyat gecirdigi ve cocugu 1 yasinda oldugu icin calisamiyor. Bosanma davasini Turkiyeden devam ettirmesi mumkun mudur? Cocugu Turkiyeye getirmek icin babasinin izni sart midir? Ya da boyle bir durumda Almanya'da anne ve cocuga maddi acidan sahip cikacak bir kurum var midir?
Old 04-10-2015, 20:00   #2
Gemici

Alıntı:
Merhabalar. Benim Almanya'da yasayan bir arkadasim var, turk vatandasi kendisi. Bundan yaklasik 3 yil once maddi acidan kotu durumda olduklari icin bir alman vatandasiyla evlendi. Bir oglu var, babasi alman vatandasi oldugu icin cocuk da alman vatandasi oldu. Su an bosanma davasi acti ( kocasi ve kocasinin ailesi dovuyordu) arkadasim fakat esi bosanmak istemiyor. Anne ve cocugun maddi acidan hicbir gelirleri yok babasi da bakmiyor. Kendisi bir ameliyat gecirdigi ve cocugu 1 yasinda oldugu icin calisamiyor. Bosanma davasini Turkiyeden devam ettirmesi mumkun mudur? Cocugu Turkiyeye getirmek icin babasinin izni sart midir? Ya da boyle bir durumda Almanya'da anne ve cocuga maddi acidan sahip cikacak bir kurum var midir?

Merhaba Sayın Konuk,
sorularınızı şu şekilde cevaplandırmak mümkün:
* Boşanma: Evlilik birliği temelinden sarsılmışsa, eşlerden birisinin ben boşanmak istemiyorum demesi boşanmayı önlemez. Boşanmanın yasada öngörülen diğer koşulları gerçekleşmise, diğer eş ben boşanmak istemiyorum dese bile mahkeme boşanma kararı verebilir,
* Nafaka: Eşi arkadaşınıza ve çocuğa nafaka ödemekle yükümlüdür, eğer eşin maddi durumu elverişili ise.
* Sosyal yardım: eşin nafaka ödeyecek maddi gücü yoksa, arkadaşınıza ve çocuğa devlet sosyal yardım verir,
* Nafaka ödemek istemiyen eş: Aynı durum eşinin maddi durumunun iyi olması halinde de söz konusudur. Bu durumda da devlet sosyal yardım verir, verdiği sosyal yardım karşılığı parayı maddi durumu iyi olduğu halde, nafaka ödemeyen eşten ister,
* Boşanma davası: boşanma davası Almanyada açıldı ise davaya orada devam etmek daha iyi olur benim düşünceme göre. Görevlendirilecek avukatla iletişim daha iyi olacağı gibi, gerekirse nafaka davası açıp fazla zorluk çekmeden nafaka almak olanağı olabilir.
* Çocuğun Türkiyeye getirilmesi: velayet hakkı kural olarak anne ve babanın ikisinde olduğu için, çocuğun Almanya dışına çıkarılması durumunda her ikisinin anlaşması gerekir. Diğer tarafın rızası olmadan çocuğun Almanya dışına çıkarılması, belirli koşullar altında, çocuk kaçırma suçunu oluşturabilir.
* Maddi Yardım: belirttiğim gibi, geçimini sağlıyacak maddi olanaklardan yoksun kimselere devlet sosyal yardım öder.

Duruma uygun bağlayıcı bilgi için Almanyadaki sosyal bir yardım kurumuna veya avukata danışmakta fayda var. Avukatlık ücretini ödeyecek maddi olanakları olmayan kimselerin avukatlık ücretleri Beratungshilfe (danışma yardımı) kapsamında devlet tarafından ödenir. Bunun için dilekçe verilmesi gerekir.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi