Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

avukatın rüşvet alması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-09-2015, 12:46   #1
Av.Ece Altay

Varsayılan avukatın rüşvet alması

merhaba meslektaşlarım,
Müvekkilim benden önce çalıştığı avukatla ilgili durumlarını anlattı. Kendisine dava açmamızı istiyor. Şöyle ki Avukat müvekkilimin haberi olmadan karşı tarafla anlaşarak protokol düzenliyor, davadan feragat ederek kendilerine karşı 10 yıl içinde herhangi bir dava açılmayacağını taahhüt ediyor. Karşılığında ise para alıyor. görevi kötüye kullanma suçunun olduğu açık. rüşvetten yargılanacak. Ama böyle bir olayla ilk kez karşılaşıyorum. Dikkat etmem gereken noktalar, uşul kısmı vs yardımcı olabilir misiniz ?
Old 03-09-2015, 17:26   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ece Altay
merhaba meslektaşlarım,
Müvekkilim benden önce çalıştığı avukatla ilgili durumlarını anlattı. Kendisine dava açmamızı istiyor. Şöyle ki Avukat müvekkilimin haberi olmadan karşı tarafla anlaşarak protokol düzenliyor, davadan feragat ederek kendilerine karşı 10 yıl içinde herhangi bir dava açılmayacağını taahhüt ediyor. Karşılığında ise para alıyor. görevi kötüye kullanma suçunun olduğu açık. rüşvetten yargılanacak. Ama böyle bir olayla ilk kez karşılaşıyorum. Dikkat etmem gereken noktalar, uşul kısmı vs yardımcı olabilir misiniz ?

Öncelikle, sizin elinizde belge var mı yoksa sadece müvekkilin beyanı ile mi hareket ediyorsunuz?
Old 03-09-2015, 20:50   #3
hciyiltepe

Salt müvekkilinizin beyanlarını esas alarak hareket etmemenizi tavsiye ederim.

Aksi halde sıkıntılı durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Müvekkillerin beyanlarının çoğunlukla tek taraflı olduğunu aklınızdan çıkarmayın....

Konu ile ilgili somut bilgi, belde, tanık olup olmadığını araştırıp hareket etmeniz, müvekkilinizle konu ile ilgili mutlaka görüşme tutanağı düzenlemeniz, dava/şikayetten önce müvekkilden yazılı talimat almanız yararlı olacaktır.
Old 03-09-2015, 22:02   #4
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Ece Altay
merhaba meslektaşlarım,

Sayın Av.Ece Altay,
müvvekilinizin Size anlattıkları doğru ise, söz konusu avukat, avukatlık mesleğini sürdürecek bir karaktere sahip değil demektir.
Dikkat etmeniz gereken noktalar mı?
Dolduruşa gelmeyin lütfen!
Aslında müvekkil kendi değer ölçülerine ve kendi hukuk anlayışına göre daima haklıdır. Mesele bu değer ölçülerinin ne ölçüde gerçeklerle örtüştüğü.

Saygılarımla
Old 03-09-2015, 23:46   #5
parezer3447

Ben buna benzer bir durumla karşılaşırsam her şeyden önce meslektaşımı arayıp ondan olayı dinler. Bu kadar ağır olmasa da buna benzer bir olay benimde başıma geldi. Meslektaşımı aradım benle konuşma tarzından müvekkilin söylediklerinin doğru olduğunu anladım. Çünkü adam utanmasa beni de tehdit edecekti
Old 04-09-2015, 09:49   #6
txyz

Çok sıradışı bir durum olmadıkça avukat böyle bir işe tevessül etmez. Müvekkilinizin rızasıyla protokolün yapılması ancak anlaşmazlık çıkınca böyle bir yola başvurulması da olası.
Old 04-09-2015, 14:22   #7
Av. Erdem Akçay

Dava kesinleşmiş mi? Ya da açılmış bir dava var mı?

Vekaletnamede, davadan feragat etme yetkisi verilmiş mi?

Feragat karşılığında müvekkil ne elde etmiş? Dava, müvekkilin talepleri doğrultusunda sonuçlansaydı ne elde edilebilirdi? Dava nasıl neticelenebilirdi?

Avukatın elde ettiği yarar nedir? İspatı var mıdır?

Usul konusunda ise, şikayetçi olduğunuzda baroya da bilgi vermelisiniz.
Old 04-09-2015, 14:35   #8
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Öncelikle, sizin elinizde belge var mı yoksa sadece müvekkilin beyanı ile mi hareket ediyorsunuz?

Sayın meslektaşlarım, diyelim ki, belge yok ve sadece müvekkilinizin iddiası var, meslektaşınızı aradınız iddiayı reddetti veya ulaşamadınız vs. bu durumda belgenin olup olmaması durumunda siz nasıl hareket ederdiniz?
Old 04-09-2015, 15:01   #9
manolimato_06

Alıntı:
Yazan Av.Ece Altay
rüşvetten yargılanacak.

Neden rüşvetten yargılanıyor?
Old 04-09-2015, 17:09   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Sayın meslektaşlarım, diyelim ki, belge yok ve sadece müvekkilinizin iddiası var, meslektaşınızı aradınız iddiayı reddetti veya ulaşamadınız vs. bu durumda belgenin olup olmaması durumunda siz nasıl hareket ederdiniz?

Ortada protokol yoksa, karşı tarafa 10 yıl dava açılmayacağı taahhüdü de yoktur. Dolayısıyla avukat rüşvet(!) almamıştır.Aristo olsa olaya böyle bakardı. Bu durumda müvekkil adayına kapı gösterilirdi.
Old 05-09-2015, 10:05   #11
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın meslektaşım,

Müvekkilinizin beyanı doğru mudur yoksa taraflı mıdır bilemiyorum. Fakat ben de bir meslektaşımın böyle bir işe tenezzül edeceğini düşünmek istemiyorum. Ancak eğer doğru ise vekaletnamede yetki olsa dahi davadan feragat edilebilmesi için bu yönde "yazılı talimat" ya da en azından daha sonra bir "muvafakat" alınması gerekirdi düşüncesindeyim. (Hızlıca bulduğum bir disiplin kurulu kararı : http://www.barobirlik.org.tr/DisiplinKarari355.tbb )

Eğer müvekkilinizin, davadan feragat edilmesi yönünde bir yazılı talimatı yok ise bu olguyu da dayanak ederek, elinizdeki diğer deliller ile birlikte gerekli yasal yollara başvurabilirsiniz. Zira bu durumda vekil, vekalet görevini kötüye kullanmış olacaktır. (Av.K.M.62)

Bir de kişisel görüşümü eklemek istiyorum. Hiçbir avukatın böyle ahlaki değerlere aykırı bir protokol yapıp da üzerine bir de protokole, yasal olmayan bu iş için aldığı sizin deyiminizle "rüşvet" niteliğindeki parayı protokole yazdıracağını düşünmüyorum. Dolayısıyla iş davalık olduğunda işin renginin değişeceğine, müvekkilinizin anlattığından çok farklı bir boyuta geçeceğine emin olabilirsiniz.

Böyle bir şikayete başvuracak olur iseniz İlgili Baro'ya o avukat hakkında şikayette bulunduğunuza ilişkin bildirimde bulunmanız gerekiyor. (Şikayet dilekçesinin bir örneğini de bildirim ekinde sunmanızı öneririm.)

Ben Baro'ya da şikayette bulunmanız gerektiği düşüncesindeyim. Baro aracılığı ile vekilin savunması alınacağından bu savunmadaki beyanlar sizin için yol gösterici olabilir. Bununla ilgili olarak Avukatlık Kanunu (m.134 vd.) ve ayrıca Avukatlık Kanunu Yönetmeliği'ni (m.63 vd.) inceleyebilirsiniz.

Bir de Genelgemiz var.(Avukatlar Hakkında Yapılan İnceleme ve Soruşturma İşlemleri Hakkında Genelge) Buyrunuz;
http://www.adalet.gov.tr/genelgeler/genelge_pdf/13.pdf

Ayrıca daha detaylı bilgi için Baro Disiplin Kurulu Kararlarını da incelemenizi öneririm. Baro sayfalarından bunlara ulaşabilirsiniz.

Bu arada bir dipnot olarak şunu belirtmek isterim; TBB Meslek Kuralları m.26 uyarınca "Hiçbir avukat, bir meslektaşının mesleki tutum ve davranışları hakkındaki düşüncelerini kamuoyuna açıklayamaz. Bu yoldaki şikayetlerin merci’i yalnız barolardır." denilmiştir. Bu nedenle bu süreçte sizin de belirtilen konuda gerekli dikkat ve özeni göstermenizi naçizane tavsiye ediyorum. Yoksa bir karşı atakla da karşılaşabilirsiniz.

Kolay gelsin,
Old 05-09-2015, 19:57   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ece Altay
merhaba meslektaşlarım,

1. Avukatın feragat ettiği dava ne davasıdır?
2. Alacak davası ise, protokolde kararlaştırılan bir tutar var mıdır? Karşı taraf bir ödemede bulunmuş mudur? Ödeme varsa, bu tutar dava ile uyumlu mudur? Varsa tahsilat müvekkilinize teslim edilmiş midir?

Öncelikle bunlara dikkat etmelisiniz.

Bu sorulara verilecek cevaplara göre avukat hakkında bir kanaatiniz mümkün olabilir.
Old 07-09-2015, 15:11   #13
elend

meslek hayatıma başladığımdan beridir ki 8 yıl oldu daha önce bir avukatla dava takip edilmişse müvekkilin kapıdan girer girmez dediği ilk laf BENİM AVUKAT BENİ KARŞI TARAFA SATTI PARA YEDİDİR hep he gülüm he canım demişimdir vede benden önceki avukatla görüşüp onun icazetiyle davaya vekalet koymuşumdur .. şükür şimdiye kadarda ne para yiyen bir avukat nede davayı satma gördüm.. bakın konuya birde şu açıdan bakın bu avukat ne kadar salakki böyle bir protokol hazırlıyor ve de ne kadar salakki para alıp bununda altına imza atıyor ... HİÇ ZANNETMİYORUM SAYIN MESLEKTAŞIM SAKIN AMNA SAKIN protokolu görmedikçe veya meslektaşımızla görüşmeden bu davayı acmayın emin olun bu sefer bu vatandaş ben ona talimat vermedim niye actı davayı bilmiyorum diyerek aynı sıkıntıyı sizin üzerinizde deneyecektir .
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi