Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

teminatların haczi

Yanıt
Old 12-12-2006, 13:50   #1
Av.Ufuk

 
Varsayılan teminatların haczi

Borçlu resmi kurumdan ihale almış ve kuruma teminat vermiştir.Biz bu teminata haciz koyabilirmiyiz ve hangi şartlarda teminatı paraya çevirebiliriz.
Old 12-12-2006, 13:58   #2
erdal7

 
Varsayılan

Kural olarak teminatlar haczedilemezler ,

Kuruma verilen teminat nakit teminat ise ( ki genelde bu böyle olmaz.) teminat serbest kaldığında ve anında haciz konulmak üzere idareye müzekkere yazılabilinir. Teminat ne için verilmiş ise o hususu teminat altına almış olduğu için haczi caiz değildir.
Kuruma verilen teminat Banka teminat mektubu ise ( Ki geneldi bu şekildedir.) Bu halde Teminat serbest kaldığında bankaya geri döneceğinden ,teminat mektubunun teminat fonksiyonu kalmıyacağından zaten ortada haciz konulabilecek borçlunun malvarlığı değeri yoktur. Yine haciz konulamaz.

Saygılarımı sunarım. Av.Erdal
Old 12-12-2006, 18:38   #4
Av.Ender

 
Varsayılan

Erdal 17 o kadar güzel açıklamış ki tekrarar gerek olmadığın düşünüyorum.
Old 13-12-2006, 15:18   #6
av.m.a.g

 
Varsayılan

degerli meslektaşlarım, söz konusu teminat, bir bono ise, yani teminat senedi ise ne yapılabilir?

saygılar
Old 13-12-2006, 19:13   #7
icra20

 
Varsayılan

Yukarıdaki açıklamalara ilaveten en iyi ihtimalle İİK.89 madde hükümlerini işletirsiniz.
Old 13-12-2006, 23:26   #8
ibreti

 
Varsayılan

Sn.Erdal'ın
Alıntı:
Kuruma verilen teminat Banka teminat mektubu ise ( Ki geneldi bu şekildedir.) Bu halde Teminat serbest kaldığında bankaya geri döneceğinden ,teminat mektubunun teminat fonksiyonu kalmıyacağından zaten ortada haciz konulabilecek borçlunun malvarlığı değeri yoktur.
sözüne katılmakla birlikte "ancak" diyerek bir hususu dikkate sunmakta fayda var.

Bankalar, teminat mektubu verir iken mutlaka karşılık bir teminat alır. Bankanın teminat mektubuna karşılık nasıl bir teminat aldığı incelenmeli ve Sn.İcra22'nin dediği gibi şayet uygun ise bankanın aldığı karşılık teminatın İİK.m.89 hükmüne göre haczi yoluna gidilmeli diye düşünüyorum.

Saygılarımla...
Old 14-12-2006, 11:07   #9
ISIL YILMAZ

 
Varsayılan Resmi kurum olunca ayrıca :

KAMU İHALE KANUNU :
.....
.....

Teminat olarak kabul edilecek değerler
MADDE 34.- Teminat olarak kabul edilecek değerler aşağıda gösterilmiştir:
a) Tedavüldeki Türk Parası.
b) Bankalar tarafından verilen teminat mektupları. b) (Değişik: 4964 - 30.7.2003 / m.21) Bankalar ve özel finans kurumları tarafından verilen teminat mektupları.
c) Hazine Müsteşarlığınca ihraç edilen Devlet İç Borçlanma Senetleri ve bu senetler yerine düzenlenen belgeler.
İlgili mevzuatına göre Türkiye'de faaliyette bulunmasına izin verilen yabancı bankaların düzenleyecekleri teminat mektupları ile Türkiye dışında faaliyette bulunan banka veya benzeri kredi kuruluşlarının kontrgarantisi üzerine Türkiye'de faaliyette bulunan bankaların (Ek ibare: 4964 - 30.7.2003 / m.21) "veya özel finans kurumlarının" düzenleyecekleri teminat mektupları da teminat olarak kabul edilir.
(c) bendinde belirtilen senetler ve bu senetler yerine düzenlenen belgelerden nominal değere faiz dahil edilerek ihraç edilenler, anaparaya tekabül eden satış değeri üzerinden teminat olarak kabul edilir.
Teminat mektupları dışındaki teminatlar ihale komisyonlarınca teslim alınamaz. Bunların saymanlık ya da muhasebe müdürlüklerine yatırılması zorunludur.
İhale üzerinde kalan istekli ile ekonomik açıdan en avantajlı ikinci teklif sahibi istekliye ait teminat mektupları ihaleden sonra saymanlık ya da muhasebe müdürlüklerine teslim edilir. Diğer isteklilere ait teminatlar ise hemen iade edilir. İhale üzerinde kalan istekli ile sözleşme imzalanması halinde, ekonomik açıdan en avantajlı ikinci teklif sahibine ait teminat sözleşme imzalandıktan hemen sonra iade edilir.
Teminatlar, teminat olarak kabul edilen diğer değerlerle değiştirilebilir.
Her ne suretle olursa olsun, idarece alınan teminatlar haczedilemez ve üzerine ihtiyati tedbir konulamaz.
Old 08-01-2007, 10:29   #10
Av.Fırat

 
Varsayılan

Bu konuda son olarak şu denemez mi? banka taminat mektubu sdece muhattabına verilmiş bir teminat ve paraya çevrilebilir bir değerdir.Bu nedenle sadece lehine tem,net verilmiş bulunan için para anlamındadır.haczedilmesi mümkün olamaz
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Teminatların Paraya Çevrilmesi - Kalan Bakiye Ebru ÜNLÜ Meslektaşların Soruları 6 26-12-2006 17:02
marka haczi devrimneval Fikri Haklar ve Bilişim Hukuku Çalışma Grubu 2 02-08-2006 08:19
maaş haczi esra giritli Hukuk Soruları Arşivi 2 19-04-2006 14:04
maaş haczi esra giritli Hukuk Soruları Arşivi 0 16-04-2006 14:13
Kitlerin Haczi kemal Hukuk Soruları Arşivi 1 01-03-2002 21:04


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04216194 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.