Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Müracaat Dilekçesi

 
Old 11-12-2006, 23:33   #1
smilen

 
Varsayılan Müracaat Dilekçesi

Bir şirket çalışanı olan X kaçak bilgisayarları şirketin haberi olmadan getirirken gümrük idaresi bilgisayarlara el koyuyor.
Bu olaya göre şirket sahibi Y'nin avukatı olarak Ağır Ceza Mahkemesine X'in avukatı olarak gümrük müdürlüğüne hitaben MÜRACAAT DİLEKÇESİ yazmam gerekmektedir.Bu şekilde bir dilekçenin nasıl yazılacağı hakkında bilgi verebilirseniz ve bu tarz bir dilekçenin bir örneğini bulabilirseniz çok sevineceğim şimdiden teşekkürler ..
NOT:hukuk 2. sınıfta okumaktayım bu olay deva inceleme dersimin ödevidir .
Old 12-12-2006, 12:46   #2
bertrand

 
Varsayılan

Selam,

Çok vaktim olmadığından başka bir anektoda değinmek istiyorum. Bence X adına başka bir avukat aracılığıyla dilekçe vermenizde fayda var. Aksi halde Y şirketinin avukatı olarak X in vekilliğini de üstlenirseniz, mahkemede Y nin X in davranışının arkasında olduğu gibi bir imaj bırakabilir.

Bu arada sitede sıklıkla öğrencilerin ödevleri için sordukları sorulara şahit oluyoruz. Bu sorulara cevap verilmesi ne kadar doğru? Yani sizlerin kendi imkanlarınızla doktrin ve yüksek mahkeme içtihatlarını tarayarak araştırma yaparak yanlışta olsa kendi kanaatinizle ödevinizi yapmanız daha doğru değil mi?

Saygılar...
Old 12-12-2006, 14:03   #3
smilen

 
Varsayılan

Öncelikle teşekkürler ilgilendiğiniz için. Haklısınız içtihatlardan, yargıtay kararlarından yararlanmamız gerekiyor, zaten araştırmaktayım fakat okadar fazla karar ve içtihat varki işin içinden çıkamıyorum bu konuda yol gösterebilecek istediğim konudaki içtihata ulaşabileceğim bir site var mı ? İkincisi zaten ayrı avukatlar belirtmeyi unutmuşum hatırlattığınız için teşekkürler .Üçüncüsü de burası bilgi paylaşma forumu olduğunu düşünüyorum herkes bir çok soru sormakta ilgilenmek isteyenler de cevaplamaktadır.Biz öğrencilerin soruları da bazen sizin gibi hukukçuların yardımları,yol göstermeleri olmadan içinden çıkamayacağımız tarzdan olduğunu düşünüyorum.
Old 12-12-2006, 19:09   #4
Kemal Yıldırım

 
Varsayılan

Bu konuyu başka bir soruyu cevaplarken de belirttim ama tekrar etmem gerekiyor herhalde..Madem burası hukukçuların ve hukuk öğrencilerinin bilgi paylaşımını sağlayan bir site neden cevap vermek yanlış olsun ki? Ayrıca burada yaptığımız da araştırmamızın bir parçası sayılmaz mı? Bertrand ın açıklaması üzdü beni açıkçası..

Saygılar...
Old 15-12-2006, 01:20   #5
Metin ORUÇ

 
Varsayılan

Bu sitede önce de okuduğum bir konuyu sormak istiyorum:Bir apartman yöneticisi aidat diye para toplayabilir mi?Ayrıca yasal olmayan bu isteği icra hakimi nasıl kesin karara bağlar. SAYGILARIMLA Apartman yöneticisinin süresi kaç yıldır?
Old 15-12-2006, 09:38   #6
mehmetseyrek

 
Varsayılan MÜracat (baŞvuru) DİlekÇesİ

Alıntı:
Yazan smilen
Bir şirket çalışanı olan X kaçak bilgisayarları şirketin haberi olmadan getirirken gümrük idaresi bilgisayarlara el koyuyor.
Bu olaya göre şirket sahibi Y'nin avukatı olarak Ağır Ceza Mahkemesine X'in avukatı olarak gümrük müdürlüğüne hitaben MÜRACAAT DİLEKÇESİ yazmam gerekmektedir.Bu şekilde bir dilekçenin nasıl yazılacağı hakkında bilgi verebilirseniz ve bu tarz bir dilekçenin bir örneğini bulabilirseniz çok sevineceğim şimdiden teşekkürler ..
NOT:hukuk 2. sınıfta okumaktayım bu olay deva inceleme dersimin ödevidir .
Sayın Smilen,
Önce başlıktan başlayayım.Her ne kadar öğretmeniniz müracaat dilekçesi demişse de siz onu başvuru dilekçesi olarak düzeltin.Sonra yazınızdaki Ağır ceza mahkemesine sözünden sonra bir ; koyunuz.Bu noktalı virgül ile yazınız daha anlaşılır olacaktır.Hatta x'in avukatı olarak sözünden sonra bir "da" sözcüğü eklerseniz iki ayrı başvuru yapacağınız iyice anlaşılacaktır.
Gelelim sorunuza:
Mahkemelere yazılan dilekçeler hemen hemen ayrı biçimsel özellikler gösterir.Şöyle ki:
Şimdi bu biraz uğraştırıcı olacak en iyisi ben daha önce bilgisayarda kayıtlı olanlardan bir örnek ekleyeyim.Biçim aşağı yukarı aynıdır.

Av.MEHMET S.... & Av. DENİZ .........
Halim Alanyalı İşhanı Kat:3 No:308/3
KONAK - İZMİR
Tel.4890911 Fax 4834768 GSM 0542 421 75 85


İZMİR 2 AĞIR CEZA MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINADOSYA NO: 2005/394

SANIK ......................:SELİM ……….
MÜDAFİİ ...........................:Av. MEHMET SEYREK – İZMİR
DAVACI..................................:K.H.
ATILI SUÇ .............................YAĞMA) HIRSIZLIK
Tutuklama Tarihi......................:19.08.2005
T. Konusu...............................: Davaya karşı savunmalarımızın sunulmasıdır.
SAVUNMALARIMIZ:

1.Sanık Selim Uçakçı Mahkemenizin 12.10.2005 tarihli oturumunda vermiş olduğu ifadede suçlamayı kısmen kabul etmiş ve samimi itirafta bulunmuştur.Verilen ifadenin bir bütün olarak kabul edilmesi gerektiği açıktır.Sanık hırsızlık suçunu işlediğini ancak bagaj kapısının kilitsiz (açık) olduğunu beyan etmektedir.Yargılama esnasında ortaya çıkan duruma göre bunun aksini gösteren bir kanıt yoktur.Şahısların araç camlarını açık bıraktıkları, kilitlemeyi unuttukları hayatın olağan akışı içinde sıklıkla karşılaşılan durumlardandır.
2.Bu nedenle Sayın iddia makamının mütalasına katılmıyoruz ve sanığın TCK 141 maddeyi ihlalden cezalandırılması gerektiği kanısındayız
3.Ayrıca sanığın suçunu ikrar etmesi lehine indirim sebebi sayılarak TCK 62 madde indiriminden ve yararına olan tüm indirimlerden yararlanarak cezasının paraya çevrilip ertelenmesine karar verilmesini arz ve talep ederim.

Sanık Selim …… Müdafii
Av. MEHMET ........


Diğeri için de benzer formdan yararlanabilirsin.
Kolay gelsin.
Old 26-12-2006, 16:57   #7
avenginakbaba

 
Varsayılan

sayın smilen,

avukatlık kanunu uyarınca menfaatleri çatışan kişilerin avukatları ortak olamaz.

sizin belirttiğiniz olayda, şirket ile şirketten habersiz olarak kendi menfaatine kaçak bilgisayar getiren kişinin menfaatleri çatıştığı için ikisinin birden vekil olmazsını. ilk önce iki işten birinden öekilmek durumundasınız. aynı olayda menfaatleri çatışan kişilerin her ikisinin de vekilliğini yapmanız, kişisel olarak sorumluluğunuzu doğrucaktır. öncelikle bu konuyu düşünmelisiniz ödevinizi hazırlarken.
 


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
izale i şuyuu dilekçesi bozoli Meslektaşların Soruları 30 24-05-2012 22:26
senette müracaat hakkı ve vade HEATHER Meslektaşların Soruları 7 20-12-2006 14:33
Savcılık Yerine Televizyon Programlarına Müracaat Eden İnsanlarımız Av. Muzaffer ERDOĞAN Hukuk Sohbetleri 5 17-11-2006 11:28
Bosanma dilekcesi Av. serdar iyigün Meslektaşların Soruları 1 06-07-2006 15:16
Boşanma Dilekçesi Hakkında fatiherdeyer Hukuk Soruları Arşivi 1 19-05-2005 13:48


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03937697 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.