Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taahhüdü Ihlal

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-03-2014, 15:46   #1
Av. Özen SAĞLAM

Karar Taahhüdü Ihlal

Mahkeme ilamına dayanak A adında Anonim şirketi icraya verdim. Şirket temsile yetkili Müdürü gelip iCRA DAİRESİNDE TAAHHÜTDE BULUNDU. TAAHHÜDÜ USULE UYGUN OLARAK ALDIK. BU TAAHHÜDDEN 2-3 AY SONRA İFLASIN ERTELENMESİ DAVASI AÇTILAR. TAKİPLERİN DURDURULMASI KARARINA İLİŞKİN İHTİYATİ TEDBİR kararı verildi.BEN DE İCRA CEZA MAHKEMESİNE TAHHÜDÜ İHLALDEN DAVA AÇTIM.

TAHHÜDÜ İHLALDEN DOLAYI CEZA ÇIKAR MI?TAKİPLERİN DURDURULMASI KARARINA İLİŞKİN İHTİYATİ TEDBİR kararı TAAHHÜDÜN CEZASAL BOYUTLARINI ORTADAN KALDIRIR MI?
İFLASIN ERTELENMESİ KARARI VERİLİRSE TAHHÜDÜN DURUMU NE OLUR?
BU KONUYA İLŞKİN YARGITAY KARARI BULAMADIM.
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER. İyi Çalışmalar
Old 17-03-2014, 12:06   #2
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av. Özen SAĞLAM
Mahkeme ilamına dayanak A adında Anonim şirketi icraya verdim. Şirket temsile yetkili Müdürü gelip iCRA DAİRESİNDE TAAHHÜTDE BULUNDU. TAAHHÜDÜ USULE UYGUN OLARAK ALDIK. BU TAAHHÜDDEN 2-3 AY SONRA İFLASIN ERTELENMESİ DAVASI AÇTILAR. TAKİPLERİN DURDURULMASI KARARINA İLİŞKİN İHTİYATİ TEDBİR kararı verildi.BEN DE İCRA CEZA MAHKEMESİNE TAHHÜDÜ İHLALDEN DAVA AÇTIM.

TAHHÜDÜ İHLALDEN DOLAYI CEZA ÇIKAR MI?TAKİPLERİN DURDURULMASI KARARINA İLİŞKİN İHTİYATİ TEDBİR kararı TAAHHÜDÜN CEZASAL BOYUTLARINI ORTADAN KALDIRIR MI?
İFLASIN ERTELENMESİ KARARI VERİLİRSE TAHHÜDÜN DURUMU NE OLUR?
BU KONUYA İLŞKİN YARGITAY KARARI BULAMADIM.
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER. İyi Çalışmalar

İflas erteleme tedbir kararlarının, cezai sonuçları olan taahhüdü ihlal suçuna olumlu/olumsuz bir etkisinin olmaması gerekir.
Old 17-03-2014, 12:30   #3
muratmert

Şirket yetkilisinin taahhüt ettiği ve ihlal ettiği ödemelerin tarihi tedbir kararı öncesine dayanıyorsa taahhüdü ihlal suçuna etkisi olmayacağını düşünüyorum, ancak ihlal ettiği taahhüt tarihi tedbirden sonra ise tedbir kararı olması nedeniyle takip durduğundan ödeme de yapmaması gerekir diye düşünüyorum.
Old 15-08-2014, 10:01   #4
Av.Rıdvan Ergün

Bu konuda bir karar çıktı mı sayın meslektaşım, aynı konu benim önüme de geldi...
Old 21-08-2014, 11:58   #5
Av. Özen SAĞLAM

Alıntı:
Yazan Rıdvan Ergün
Bu konuda bir karar çıktı mı sayın meslektaşım, aynı konu benim önüme de geldi...

İflasın ertelenme tarihinden sonraki şikayetlerime ilşkin davalar sonuçlanmadı.Sonuçlanınca paylaşcağım. İyi çalışmalar..
Old 24-08-2014, 07:43   #6
av.murat kılıç

Taahhüdü ihlal davasının kararında ödeme yapıldığı takdirde cezanın düşürüleceği yazar. Cezadan kurtulmanın bir şartıda ödemeyi yapmaktır. Diğer şartı müştekinin şikayetinden vazgeçmesidir.
İflasın ertelenmesi kararında icra takiplerinin durdurulmasına karar veriliyor. Bu karar icra dosyasında alacaklının haciz isteme yetkisini belli bir süre kaldırıyor. Durdurulan ve hiç bir haciz istenemeyen bir icra dosyasındaki taahhütlerin geçerli olmayacağını ve bu yönden ceza çıkmayacağı kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi