Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Denetimli Serbestlik

Yanıt
Old 09-01-2014, 15:48   #1
Av.Ali KAYA

 
Varsayılan Denetimli Serbestlik

Soru 1.Tek mahkeme ilamında 2 müştekiye karşı ayrı ayrı 3 er yıl ceza kesinleşti.Suç tarihi 765 S.TCK zamanı.Denetimli serbestlikten her bir 3 yıllık ceza için 12+12=24 ay olarak mı yararlanılır yoksa toplam 6 yıllık cezadan son 12 aylık süre için mi yararlanılır.
Soru 2.765 S.TCK suç tarihi,6 aylık hapis cezası kesinleşti.Denetimlik serbestlik süreci nasıl yürür.Hiç ceza evine girmeden denetimli serbestlik kararı verilir mi?
Zaman ayırıp yanıtlayan meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Old 09-01-2014, 16:17   #2
Defi-Def

 
Varsayılan

1. sorunuz açısından emin değilim fakat cezaevinden ilk iş müddetnamesini almak lazım. Müddetnamedeki bilgiler değerlendirmeyi yapmanız açısından yol gösterici olacaktır. Zira içtiması, mahsup alacağı varsa bunun yapılıp yapılmadığı, şartlı tahliye tarihi vs. bilgiler ayrıntılı yer alacaktır.
2. Sorunuz açısından 6411 sayılı yasa ile 18 ayın altında ceza alanların bir kaç gün yarı açık cezaevinde ( bazı cezaevleri 7 gün olarak uygulamakta) kalmak sureti ile denetim süresini tamamlayarak denetimli serbestlikten yararlanma hakkı düzenlendi. Çok yakın tarihte 11 ay ceza alan bir müvekkilim için cezaevine başvuru dilekçesi vermek sureti ile yararlanmasını sağladık. Hiç cezaevine girmeden bu haktan yararlanamıyor (ben denedim ama sonuç alamadım.) Ancak şöyle bir yöntem var şartlarınız uyuyorsa infaz erteleme başvurusu yapabilirsiniz veya araştırarak sadece bir gün denetim süresi uygulayan bir cezaevi bulursanız müvekkilinizin o cezaevine gönderilmesini talep edebilirsiniz. Başka bir dosyamızda da bu şekilde talepte bulunmuştuk ve kabul edilmişti.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Denetimli Serbestlik h.k. oklawa Meslektaşların Soruları 9 11-10-2012 10:53
Denetimli Serbestlik a.kadir Meslektaşların Soruları 1 21-06-2012 15:19
Denetimli Serbestlik Seyda Ceza Hukuku Çalışma Grubu 20 24-07-2010 23:54


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03005099 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.