Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

2014 Yılı CMK Ücret Tarifesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-12-2013, 14:04   #1
Av_Acar

Varsayılan 2014 Yılı CMK Ücret Tarifesi

2014 YILI CMK GEREĞİ GÖREVLENDİRİLEN
MÜDAFİ VE VEKİL ÖDEME TARİFESİ

CEZA MUHAKEMESİ KANUNU GEREĞİNCE GÖREVLENDİRİLEN MÜDAFİ VE VEKİLLERE YAPILACAK ÖDEMELERE İLİŞKİN
2014 YILI TARİFESİ

Amaç
MADDE 1 - (1) Bu Tarifenin amacı, 4/12/2004 talihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince soruşturma ve kovuşturma makamlarının talebi üzerine görevlendirilen müdafi veya vekillere ödenecek meblağları belirlemektir.
Kapsam
MADDE 2 - (1) Bu Tarife, Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince görevlendirilen müdafi veya vekillerin yapacakları hukuki yardımlar için uygulanır.
Dayanak
MADDE 3 - (1) Bu Tarife, 23/03/2005 tarihli ve 5320 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunun 13 üncü maddesi gereğince hazırlanmıştır.
Tarife
MADDE 4 - (1) Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince yapılan hukuki yardımlara yönelik işlemlerde;
a) Soruşturma evresinde takip edilen işler için 188 TL,
b) Sulh ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 291 TL,
c) Asliye ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 320 TL,
ç) Ağır ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 578 TL,
d) Çocuk mahkemeleri:
1) Çocuk mahkemelerinde takip edilen davalar için 320 TL,
2) Çocuk ağır ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 578 TL,
e) Askeri mahkemelerde takip edilen davalar için 320 TL,
f) İcra Ceza ve Fikrî ve Sınaî Haklar ceza mahkemesi gibi mahkemeler ile İnfaz Hâkimliklerinde takip edilen davalar için 320 TL
g) Kanun yolları mahkemeleri:
1) Bölge adliye mahkemelerinde görülen duruşmalı davalar için 578 TL,
2 Yargıtay da görülen duruşmalı davalar için 649 TL,
Ödenir.
Yürürlük
MADDE 5 – Bu tarife 01 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe girer.

Kaynak : Resmi Gazete
Old 03-01-2014, 18:07   #2
ssdinler

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin çok çok altında CMK avukatlığı tarifesini avukatlara reva görenlere utanın diyorum!
Old 05-01-2014, 01:57   #3
Av.Selim Balku

CMK Ücret Tarifesinin, Avukatlık Ücret Tarifesinden daha düşük olmasını CMK Müdafiilerinin yararına buluyorum.

Aynı değerlerde olduğu takdirde, müdafii sayısı artacak, bakanlığın ayırdığı ödenek yetersiz kalacaktır...

Bedelin düşük olmasını değil CMK Tarifesinin, A.A.Ü.Tarifesinden çok daha düşük olmasını destekliyorum...
Old 07-01-2014, 11:22   #4
namutenahi

Sayın Balku, size katılmıyorum. Sorun ödenekse, bu ödeneği devletin karşılaması gerekir. Aksi halde AAÜT de düşürülsün, muhtemelen KTVÜ hesapları yapan meslektaşlar bazı davalar girmekten vazgeçeceklerdir.

CMK tarifesi AAÜT'e denk olmalı. Avukattan aynı özen bekleniyorsa, aynı kazancı da sağlamalı.
Old 21-01-2014, 11:39   #5
Av.Kaan

Enteresan olan, Ankara Baro Başkanı iken Metin Feyzioğlu'nun CMK ücret tarifesi hakkında ücretlerin arttırılması yönüyle başvuruları ve eleştirileri varken, bu konuda yetkili bir makama geldiğinde etkisiz kalması... Acaba, fikir mi değiştirdi? Yoksa, sözünü mü dinletemedi?. Belki de şu an gündemdeki daha önemli! konulardan ötürü bu konuya gerektiği gibi eğilemedi.

Ne diyeyim, meselenin dışından atıp tutmayayım, demek ki işin içine girince işler değişiyor. Bekara karı boşamak kolay hesabı...

Şunu da belirteyim; bence ücretler kesinlikle az değil. Az bulan cmk yapmaz. Eğer ücretin gerekli kalitede hukuki hizmet sağlamaya yetmediğini düşünen varsa cmk yapmasın.
Old 23-01-2014, 17:23   #6
Av. Can DOĞANEL

Zaten sorunun özü "CMK YAPMAK" diye bir deyimin hukuk terminolojisine girmesidir. Avukatların ücreti az veya yeterli bulması değil devlet tarafından şüpheli veya sanığın etkin bir hukuki yardımdan istifade edeceği koşulların sağlanıp sağlanmadığı üzerinden tartışılmalıdır. Bu, devletin AİHS ile üstlendiği bir yükümlülüktür.
Old 29-01-2014, 13:03   #7
bilgin

Varsayılan CMK ücretleri çok düşük

Herkesin emeğinin bir karşılığı olması gerektiğine inanıyorum.Avukatlarda bu, AAÜ tarifesi ile ortaya konulmuş, dolayısiyle bunun altında bir ücret verilmesinin doğru olmayacağını düşünüyorum.Ücret fazla olursa devlet ödeyemez, mantığı geçerli değil Adliye Sarayları yapılırken bulunan para, pekala bunun içinde bulunabilir yeter ki, niyet olsun.AB normlarına uymak için, sözde uyulması gereken bir kural olarak değerlendirilip başten savma bir ücret verilmesi, avukata yapılan bir haksızlıktır.
Old 29-01-2014, 13:50   #8
Av.Selim Balku

CMK Ödemelerinde, müvekkil devlettir, ücreti de belirleyen de devlettir, diyor ki benim ceza işlerim var, ücreti şu kadar...

Müvekkil şirket var, her türlü hukuki işini yapıyorum, duruşmalar, dilekçeler, görüşmeler, hacizler vs. tüm bunların karşılığında müvekkilim şirket diyor ki aylık sana şu kadar verebiliriz...

Ne farkı var?

Müvekkil şirketten aylık aldığınız aylık ücret dışında, her duruşma için, her görüşme için, her yazışma için ayrı ayrı ve AAÜ Tarifesine göre ücret alabiliyor musunuz?

Ayrıca CMK ücretlerinin bedelin asgari tarifeye göre yükseltilmesi durumunda, ben dahil bütün arkadaşlarım CMK müdafiiliğine başlar. Bunun pratik sonucunun da sakıncalarını düşünün...

Son olarak, CMK Ödemelerinin bütçesi neden Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanıyor? Konu insan hakları meselesi ise başbakanlık özel bütçeden karşılansın...
Old 07-02-2014, 16:32   #9
bilgin

devlet hem AAÜT belirleyecek sonra da ben bu kadar veriyorum ,diyecek tıpkı zorda kalan işverenin asgari ücretin yarısını veririm ,ister çalış ister çalışma mantığı gibi,CMK avukatlığı AB uyumu ile getirildi, ancak ücret dostlar alışverişte görsün, AAÜT göre ücret verilsin isteyen herkes yapsın, ne var bunda külfetini kabul eden nimetinden de yararlanır para bulunmaz sanıyorsunuz aldanıyorsunuz paralar nerelere gitmiyor ki adaletin sağlanmasına da gitsin zararı olmaz
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi