Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sözleşme ihlali

Yanıt
Old 25-11-2006, 18:48   #1
avfeyzafbal

 
Varsayılan Sözleşme ihlali

Değerli Meslektaşlarım; Bir müvekkilim taşeron bir şirkette işe başlarken sözleşme düzenleniyor.Bu sözleşmede asıl işveren firmaya geçildiği takdirde 10 maaş ceza ödeneceği şeklinde bir madde bulunuyor.Bu maddenin geçerliliği varmıdır?İşçi kendi şirketinden istifa edip asıl işveren şirkete geçtiğinde bu madde uygulanırmı?
Old 26-11-2006, 01:35   #2
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

Söz konusu şart Rekabet Yasağına ilişkin olmalı.. Bu husus BK md. 348-352. maddelerinde düzenlenmiştir. Şartın geçerli olup olmadğı ise ancak yapılan işin niteliği bilindiği takdirde yorumlanabilir.

Alıntı:

I;Cevazı;
Madde 348 - İş sahibinin müşterilerini tanımak veya işlerinin esrarına nüfuz etmek hususlarında işçiye müsait olan bir hizmet akdinde her iki taraf, akdin hitamından sonra, işçinin kendi namına iş sahibi ile rekabet edecek bir iş yapamamasını ve rakip bir müessesede çalışamamasını ve böyle bir müessesede şerik veya sair sıfatla alakadar olamamasını, şart edebilirler.
Rekabet memnuiyetine dair olan şart, ancak işçinin müşterileri tanımasından ve esrara nüfuzundan istifade ederek iş sahibine hissolunacak derecede bir zarar husulüne sebebiyet verebilecek ise, caizdir.
İşçi, akdin yapıldığı zamanda reşit değil ise rekabet memnuiyetine dair olan şart batıldır.

II;Hududu;
Madde 349 - Rekabet memnuiyeti ancak işçinin iktisadi istikbalinin hakkaniyete muhalif olarak tehlikeye girmesini menedecek surette zaman, mahal ve işin nevi noktasından
hal icabına göre münasip bir hudut dahilinde şart edilmiş ise muteberdir.

Madde 350 - Rekabet memnuiyeti, sahih olmak için tahriri mukaveleye merbut olmak lazımdır.

IV;Muhalefetin hükümleri;
Madde 351 - Rekabet memnuiyetine muhalif harekette bulunan işçi, bu muhalefet sebebi ile eski iş sahibinin düçar olduğu zararları tazmin ile mükelleftir.
Memnuiyete muhalif hareket hakkında cezai şart konulmuş ise, işçi, kaideten meşrut ceza miktarını tediye ile memnuiyetten kurtulabilir. Fakat zarar bu miktarı mütecaviz ise, fazlasını da tazmin ile mükellef olur.
İşçinin hareketi tarzı ve ihlal veya tehdit edilen menfaatlerin ehemmiyeti haklı gösteriyorsa ve tahriri bir mukavele ile sarahaten bu hak muhafaza edilmiş ise, iş sahibi, müstesna olarak meşrut olan cezanın tediyesinden ve onu mütecaviz olan zararın tazmininden başka muhalefetin menini de talep edebilir.

Madde 352 - Rekabet memnuiyetinin bakasında iş sahibinin hakiki menfaati bulunmadığı sabit olursa, bu memnuiyet nihayet bulur.
İş sahibi işçinin feshi muhik gösterecek bir kusuru yok iken akdi feshetmiş yahut iş sahibinin feshi haklı gösteren bir kusuru dolayısiyle akit işçi tarafından feshedilmiş ise, işçi aleyhine memnuiyete muhalefetinden dolayı dava ikame edilemez.
Old 26-11-2006, 21:13   #3
Tractatus

 
Varsayılan

Bence kanuna aykırı bir madde olmadığından geçerlidir.
Hatta rekabet etmeme yükümlüğüne uygun düşen bir maddedir.
Old 27-11-2006, 15:50   #4
ebrus

 
Varsayılan

Tam emin değilim ama Yargıtay işçi aleyhine sözleşmeye konulan ağır cezai şartları geçerli kabul etmiyor.
Old 28-11-2006, 10:26   #5
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Sayın avfeyzafbal
Bence bu şart Sayın Av. Can Doğanel'in verdiği yanıttaki doğru belirlenmiş kanun hükümleri çerçevesinde düşünüldüğünde geçerlidir.

Sayın Av. Can Doğanel
Bence tereddüte yer yok; aktardığınız maddelerdeki şartlar tek tek incelendiğinde olayda hepsinin gerçekleşmiş olduğu anlaşılmaktadır:

1- İş sahibinin müşterilerini tanımak: İşçi asıl işvereni bu iş içinde tanıma fırsatı bulmaktadır. Asıl işveren işçinin işvereninin müşterisidir.

2- veya işlerinin esrarına nüfuz etmek : Asıl işverenin işinde çalışmakla işçi, hem kendi işyerinin hem de asıl işyerinin özelliklerini öğrenmekte ve yaptıpı işin incelikleri hakkında bilgisini arttırmakla yetişmiş bir eleman olarak emeği değer kazanmaktadır. Ancak bu değer kazanan emekte, kendisini çalıştıran taşeron işverenin harcadığı yetiştirme süresi ve çalışma şansı da etken olduğundan taşeronun da hakkı bulunmaktadır.

(birinci ve ikinci şartlar arasındaki VEYA sözcüğü bu iki şarttan birisinin varlığını yeterli saymaktadır.)

3- akdin hitamından sonra : Kanun, aktin hitamından sonra bile rekabet yasağını tanıdığına göre, akti feshederek asıl işveren şirkette çalışmak yasak kapsamındadır.

4- Ayrıca bu şart 349.maddedeki uygun sınır içindedir: Sadece asıl işveren şirkette çalışmaması işçinin iktisadi geleceğini tehlikeye düşürmez; ülkedeki bütün diğer işyerlerinde çalışabilir.

5- 350.maddeye göre, sözleşme yazılı olarak yapılmakla da geçerlidir.

Sayın Tractatus
''Hatta rekabet etmeme yükümlüğüne uygun düşen bir maddedir.'' düşüncenize ben de katılıyorum.

Sayın ebrus
Bu cezai şart Rekabet Yasağı Sözleşmesi içinde düşünülmelidir. Aksi düşünülürse, BK 348, 349, 350. maddeleri uygulanamaz olur. Özellikle 351/2 maddesi anlamsız kalır.

Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İş sözleşmesinin ihlali Burak Demirci Meslektaşların Soruları 3 01-12-2006 12:25
kameralarla kamu kuruluşlarının izlenmesi özel hayatın gizliliği ihlali midir? emergency_2019 Hukuk Soruları Arşivi 6 06-11-2006 20:30
insan hakları ihlali başvuru formu Av.Elvan Akkaya İnsan Hakları Hukuku Çalışma Grubu 0 07-09-2006 13:26
İcra da harici taksit,taksidin ihlali,faiz hesabı mehmet020 Meslektaşların Soruları 2 24-04-2006 10:43
Sözleşme Ve Müteahhit duru şehir Hukuk Soruları Arşivi 6 15-09-2003 22:34


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03479910 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.