Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Aynı Bankanın İki Farklı Banka Şubesinden Alınan Konut Kredisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-11-2013, 11:15   #1
Av. Gamze Akderin

Soru Aynı Bankanın İki Farklı Banka Şubesinden Alınan Konut Kredisi

Müvekkil aynı bankanın iki farklı şubesinden konut destek kredisi kullanıyor. Bu iki banka şubesi de aynı ilçe sınırları içerisinde yer almakta.

Ben öncelikli olarak alınan iki krediyi usul ekonomisi açısından tek dava şeklinde banka merkezini davalı olarak göstermeyi ve kredilerin alınmış olduğu yer mahkemesinde dava açmayı düşündüm. Bu hususta yanılıyor muyum?

Farklı tarihlerde aynı bankanın farklı şubelerinden 2 ayrı kredi alındığı için banka şubelerini ayrı ayrı taraf gösterip 2 ayrı dava açmamı mı önerir misiniz?

Uygulamada nasıl bir yol izleniyor yardımcı olur ve değerli görüşlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Saygılarımla
Old 14-11-2013, 14:44   #2
Mehmet grm

Sayın meslektaşım niza konusu nedir? Haksız şartların iadesi mi? Daha önce başıma gelmedi ama ben olsam iki ayrı dava açar, davayı mahkemenin birleştirmesini beklerim. Zira bu durumda her dava için ayrı vekalet ücretine hükmedilecektir. İki uyuşmazlığın tek davada ileri sürülmesi halinde süreç nasıl işler bilmiyorum fakat tüketici mahkemelerinde maktu vekalet ücreti geçerlidir bunu gözden kaçırmayın.
Old 14-11-2013, 15:48   #3
Av. Gamze Akderin

Davanın konusu haksız olarak ödetildiğini düşündüğümüz masrafların iadesidir. Ben de iki farklı dava açmayı düşündüm fakat emin olamadım.

Bu durumda eğer iki farklı dava açar isem banka şubelerini davalı olarak gösterebilirim değil mi?
Old 14-11-2013, 19:30   #4
Mehmet grm

tabii ki hmk ya göre şirkete yöneltilecek davalarda şubelerin bulunduğu yer mahkemeleri de yetkilidir.
Old 15-11-2013, 11:14   #5
İ. Çağrı ÇAĞLAYAN

Her bir şubeye yapılan haksız kesintiler için ayrı ayrı dava açabilirsiniz. Ya da her iki şubeden yapılan toplam kesinti için bankanın genel müdürlüğüne dava açabilirsiniz. Ya da her bir şubenin yaptığı haksız kesinti için ayrı ayrı yine bankanın genel müdürlüğüne dava açabilirsiniz. Tabi dava açabilmeniz için yapılan haksız kesintilerin miktarı 1.191,52 TL nin üzerinde olmalı. Aksi takdirde hakem heyetine şikayet yoluna başvurmanız gerekmektedir.
Old 16-11-2013, 18:14   #6
Av. Gamze Akderin

Alıntı:
Yazan İ. Çağrı ÇAĞLAYAN
Her bir şubeye yapılan haksız kesintiler için ayrı ayrı dava açabilirsiniz. Ya da her iki şubeden yapılan toplam kesinti için bankanın genel müdürlüğüne dava açabilirsiniz. Ya da her bir şubenin yaptığı haksız kesinti için ayrı ayrı yine bankanın genel müdürlüğüne dava açabilirsiniz. Tabi dava açabilmeniz için yapılan haksız kesintilerin miktarı 1.191,52 TL nin üzerinde olmalı. Aksi takdirde hakem heyetine şikayet yoluna başvurmanız gerekmektedir.

İlk önce davayı iki şubeden alınan kredilere ait haksız masrafların iadesi için banka genel müdürlüğünü davalı göstererek müvekkilin kredileri almış olduğu ve halen ikamet ettiği yer tüketici mahkemesinde dava açmayı düşünmüştüm.

iki farklı şubeden alınan kredi olduğu için biraz çekincede kaldım. iki krediden alınan haksız olarak ödetilen masraflar tüketici mahkemesi yetki sınırları içinde kalmaktadır. Bu hususta bir sıkıntımız yok.

Sadece uygulamada çoğunlukla nasıl bir yol izlendiğini ve hangi yolu tercih etmem gerektiğini merak etmiştim...

Son bir sorum ise daha yakın tarihli alınan kredide müvekkile bilgi formu imzalatmışlar. bu bilgi formunda müvekkilden alınan masrafları yazmışlar ve müvekkile imzalatmışlar. Fakat masraflara ilişkin kısımlar ve diğer el yazısı ile doldurulan kısımlardaki el yazısı müvekkile ait değil. Bu sebeple bu kısımların sonradan doldurulduğuna inanıyoruz ve müvekkil de aynı durumu iddia etmekte. Böyle bir savunma yapıp sonradan el yazısı ile banka çalışanları tarafından doldurulan kısımların haksız hüküm olduğunu iddia edebilir miyiz?

hiç böyle bir durum ile karşılaşan veyahut bu duruma benzer bir yargıtay kararı bulunan meslektaşım var ise yardımları için şimdiden teşekkür ederim.

saygılarımla
Old 18-11-2013, 10:40   #7
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av. Gamze Sharman
İlk önce davayı iki şubeden alınan kredilere ait haksız masrafların iadesi için banka genel müdürlüğünü davalı göstererek müvekkilin kredileri almış olduğu ve halen ikamet ettiği yer tüketici mahkemesinde dava açmayı düşünmüştüm.

iki farklı şubeden alınan kredi olduğu için biraz çekincede kaldım. iki krediden alınan haksız olarak ödetilen masraflar tüketici mahkemesi yetki sınırları içinde kalmaktadır. Bu hususta bir sıkıntımız yok.

Sadece uygulamada çoğunlukla nasıl bir yol izlendiğini ve hangi yolu tercih etmem gerektiğini merak etmiştim...

Son bir sorum ise daha yakın tarihli alınan kredide müvekkile bilgi formu imzalatmışlar. bu bilgi formunda müvekkilden alınan masrafları yazmışlar ve müvekkile imzalatmışlar. Fakat masraflara ilişkin kısımlar ve diğer el yazısı ile doldurulan kısımlardaki el yazısı müvekkile ait değil. Bu sebeple bu kısımların sonradan doldurulduğuna inanıyoruz ve müvekkil de aynı durumu iddia etmekte. Böyle bir savunma yapıp sonradan el yazısı ile banka çalışanları tarafından doldurulan kısımların haksız hüküm olduğunu iddia edebilir miyiz?

hiç böyle bir durum ile karşılaşan veyahut bu duruma benzer bir yargıtay kararı bulunan meslektaşım var ise yardımları için şimdiden teşekkür ederim.

saygılarımla

Benzer bir davam oldu,her iki kredi için ayrı dava açmanızı öneririm.Her şubeden açılan kredi miktarı için ayrı ayrı tüketici heyetinin kapsamında kalıp kalmadığı değerlendiriliyor,ayrıca ayrı açılması gerektiği hususunda verilmiş olan mahkeme kararını da duymuştum.
Old 20-12-2013, 12:10   #8
Av. Gamze Akderin

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Benzer bir davam oldu,her iki kredi için ayrı dava açmanızı öneririm.Her şubeden açılan kredi miktarı için ayrı ayrı tüketici heyetinin kapsamında kalıp kalmadığı değerlendiriliyor,ayrıca ayrı açılması gerektiği hususunda verilmiş olan mahkeme kararını da duymuştum.

sizin de dediğiniz gibi 2 ayrı dava açtık. Dosyalarımız henüz dilekçeler aşamasında. Hakim de dosyaların birleştirilmemesinden yana görüş belirtti.

Çok teşekkür ederim.
Old 19-05-2014, 13:19   #10
Av. Gamze Akderin

Sayın meslektaşlarım tekrar merhaba,

Davalarımızdan birisi sonuçlandı ve lehimize karar verildi. Fakat verilen kararda faiz işleme tarihi olarak dava tarihi şeklinde belirlendi. Şu an temyiz süresi içindeyiz. Dilekçeyi tekrar gözden geçirdiğimde ben açıkçası faiz tarihi belirtmemişim. Bu durumda faizin ödeme tarihinden itibaren işletilmesi gerekliydi şeklinde temyiz etmem sizce uygun olur mu? Açıkçası çok çekincede kaldım.

Şimdiden cevap verenlere teşekkürlerimi sunarım.
Old 20-05-2014, 09:34   #11
hakkaniyet89

Sayın Gamze Sharman,

Bende, yakın tarihte dosya iadesi için dava açtım. Sizin gibi uygulanacak faiz ve başlangıç tarihi konusunda tereddütlerim vardı. Sebepsiz zenginleşmenin olduğu tarih, yani ödeme tarihinden itibaren ticari avans faizi talep ettim, bakalım ne sonuç gelecek. Yargıtay kararlarına baktığımızda farklı farklı kararlar mevcut. Dava tarihinden itibaren yasal faiz uygulanması gerekir şeklinde kararlar da var benim talebimin doğru olduğuna ilişkin kararlar da. Ben talebime uygun bir karar ekleyip davamı o şekilde açtım.Saygılar
Old 22-09-2014, 11:34   #12
Av. Gamze Akderin

Alıntı:
Yazan hakkaniyet89
Sayın Gamze Sharman,

Bende, yakın tarihte dosya iadesi için dava açtım. Sizin gibi uygulanacak faiz ve başlangıç tarihi konusunda tereddütlerim vardı. Sebepsiz zenginleşmenin olduğu tarih, yani ödeme tarihinden itibaren ticari avans faizi talep ettim, bakalım ne sonuç gelecek. Yargıtay kararlarına baktığımızda farklı farklı kararlar mevcut. Dava tarihinden itibaren yasal faiz uygulanması gerekir şeklinde kararlar da var benim talebimin doğru olduğuna ilişkin kararlar da. Ben talebime uygun bir karar ekleyip davamı o şekilde açtım.Saygılar

Biz de bu çelişen Yargıtay kararları sebebi ile dava tarihinden itibaren olarak verilen kararları temyiz etmedik. Eğer farklı bir sonuç alırsanız bizimle paylaşırsanız çok sevinirim.

İyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi