Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Boşanma

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-03-2002, 00:07   #1
Mustafa

Varsayılan Boşanma

Merhabalar ben 7 yıllık evliyim. 2 kız evlada sahibim.Eşim ile karşılıklı olarak boşanma anında olabilecek olan tüm paylaşımlar hususunda anlaşaraktan boşanmak istiyoruz.ne ben ne eşim birbirimizden hiç bir konuda talepte bulunmayacağız.Ben çocuklarımın ( 1 ve 5 yaşlarında) velayetini annelerine bırakmaya razıyım ve boşanma sebebimizde sadece hayata bakış açımız çok farklı sürekli olarak tartışma halindeyiz.Ve hemen boşanmak istiyoruz.Acaba hangi sebebi göstererekten boşanma talebinde bulunmalıyız.Bazı arkadaşlarım şiddetli geçimsizliği sebeb gösterebilirsin diyorlar şiddetli geçimsizlik konu olarak neleri içerir ?Avukat tutma zorunluluğu var mı ? Hakimin bizi boşaması için " sadece karşılıklı olarak boşanma isteyimiz " yeter bir sebeb sayılır mı ?

15-03-2001 06:16:11
Old 02-03-2002, 00:08   #2
seyyah

merhaba,
dava tarihi itibariyle evlilikleri 1 yılı aşmış çiftler, ya birlikte başvurarak, ya birinin açtığı davayı diğerinin kabul etmesi suretiyle hakim önünde boşanma iradelerini bizzat dile getirdikleri, çocuklarının velayeti ve boşanmanın mali sonuçlarıyla ilgili her bakımdan anlaştıkları takdirde, hakimin bu anlaşmayı uygun görmesi şartıyla tek celsede boşanabilirler.
yeniden düşündükten sonra bu yolu seçmenizi tavsiye ederim.

15-03-2001 22:16:48
Old 02-03-2002, 00:10   #3
acil servis

Sayın Mustafa,
Hemen boşanmak istediğiniz için Sayın Seyyah'a yönelttiğiniz sorunuza
zaman kaybetmemeniz için ben yanıt verme gereği duydum:

Sayın Seyyah'ın da ifade ettiği gibi, ''sadece karşılıklı boşanma
istemeniz'' hakimin sizi boşaması için yeterlidir. Endişelenmeyin.

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle açılan davalar, delillerle kanıtlanmaya
gerek gösteren, daha uzun ve karmaşık, boşanma konusunda anlaşmazlık
hallerinde başvurulan bir yoldur. Siz anlaşmalı boşanma yolunu seçin.

Avukatla temsil zorunluluğu yoktur. Çok basit gibi görünse de, yapılacak işlemlerin avukat olmayan kişilerce yürütülmesi zor olduğundan, yine de bir avukatın yardımını istemenizi öneririm.
Avukatlık ücreti sandığınız kadar yüksek değildir.

Saygılarımla.

16-03-2001 21:18:38

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi